Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

درنگی بر معیارهای تشخیص عسر و حرج

Year: 1396
Publish place:

COI: MEAHBT01_296
Language: PersianView: 449
This Paper With 9 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 9 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

سیدمحمدهادی قبولی درافشان - عضو هییت علمی دانشگاه فردوسی مشهد
محبوبه احمدی - دانشجوی کارشناسی فقه و مبانی حقوق اسلامی دانشگاه فردوسی مشهد

Abstract:

یکی از مهمترین مسایل مطرح در فقه و حقوق، شناسایی و ارایه معیاری دقیق برای تشخیص عسر و حرج است. برخی از اندیشمندان، تحقق عسر و حرج را بر اساس معیار شخصی مورد ارزیابی قرار داده و بعضی دیگر وقوع آن را به تشخیص عرف واگذار کرده و معیار نوعی را ارایه کرده اند. به نظر میرسد که دو دیدگاه یادشده در تعارض باهم نیستند؛ اگرچه عرف برای تشخیص عسر و حرج و سایر موضوعات، اغلب یک انسان متعارف را معیار قرار میدهد اما در موارد خاص و با در نظر گرفتن شرایط و اوضاع و احوال یک شخص معین، به معیار شخصی نیز روی می آورد. در جستار حاضر، نویسندگان تلاش کردهاند که با جمع میان نظرات موجود، معیاری دوگانه را برای تشخیص عسر و حرج ارایه کنند که بر اساس آن، صدق عرفی یا احراز تحقق عسر و حرج در مورد یک شخص معین برای تحقق آن کافی است. پرواضح است که عرف هرزمانی بازمان دیگر تفاوت دارد و درنتیجه گذشت زمان، مصادیق جدیدی از عسر و حرج پدید خواهد آمد. بر این اساس و با توجه به اینکه تشخیص عسر و حرج در مسایلی مانند طلاق، سقط درمانی و مباحث مشابه از حساسیت بیشتری برخوردار است، تشکیل گروه هایی از متخصصان و کارشناسان خبره فقه، حقوق، پزشکی و مانند آن در هر مورد و وضع قوانین دقیق توسط قانونگذار ضروری است.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is MEAHBT01_296. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/737423/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
قبولی درافشان، سیدمحمدهادی و احمدی، محبوبه،1396،درنگی بر معیارهای تشخیص عسر و حرج،کنفرانس ملی تحقیقات علمی جهان در مدیریت،حسابداری،حقوق و علوم اجتماعی،Shiraz،https://civilica.com/doc/737423

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: دانشگاه دولتی
Paper count: 33,928
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

مقالات پیشنهادی مرتبط

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support