Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

چالشهای محیط زیستی در آبهای مشترک نمونه موردی تالاب بین المللی هامون (ایران و افغانستان)

Year: 1388
COI: IHC08_164
Language: PersianView: 1,627
This Paper With 9 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 9 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

علیرضا نجفی - کارشناس دفتر رودخانه های مرزی و منابع آب مشترک- وزارت نیرو
جبار وطن فدا - مشاور معاون وزیر در امور آب و آبفا و دبیر کمیته هماهنگی رودخانه های مر

Abstract:

طی دهه های گذشته منابع آب سطحی و زیرزمینی تامین کننده آب مورد نیاز مصارف کشاورزی، شهری و صنعت بوده است . رودخانه ها مهمترین تامین کننده نیازهای آبی مردم مانند آب شرب، کشاورزی، ترابری آبی و نیروگاه های آبی بوده اند . کیفیت و کمیت خصوصیات جریان بر محیط زیست حاشیه نشینان و آبزیان رودخانه تاثیر میگذارد. اغلب رودخانه های حوضه آبریز در انتها وارد تالاب شده و زندگی تالاب به آب ورودی به آن بستگی دارد. دریاچه های هامون، تالاب های مرزی بین ایران و افغانستان می باشند که آب خود را از رودخانه مرزی هیرمند تامین مینمایند. به دلیل اهمیت بین المللی تالابهای مذکور، هامون هیرمند در سال 1975 میلادی در کنوانسیون رامسر به ثبت رسیده است. دریاچه های تالاب محیط ویژهای جهت گونه های گیاهی و ماهیان مخصوص بخود بوده و پرندگان مهاجر بیشماری را بخود جذب نمودهاند. ارزش اقتصادی، اجتماعی و محیط زیستی تالاب بسیار بالا بوده و سبب تثبیت جمعیت مشخصی از مردم در حوضه آبریز سیستان گردیده است. به نظر میرسد طی دهه گذشته خشکسالی در این منطقه بیشتر از گذشته رخ داده است و از پوشش گیاهی آن به طرز مشهودی کاسته شده است. تنزل اکوسیستم بزرگترین نگرانی مردم و مسئولان منطقه بوده و تهدید آن بر مردم بیشتر بوده است. با کاهش پوشش گیاهی، از مهاجرت پرندگان نیز کاسته شده است. دلایل تنزل محیط زیست افزایش دوره خشکسالی، کاهش آورد رودخانه مرزی هیرمند ناشی از افزایش مصارف بالادست در افغانستان، تخریب شدید منابع طبیعی با افزایش جمعیت و ورود گونه غیر بومی ماهی نابود کننده گیاهان آبی تالاب بویژه نیزارها طی سالهای میانی دهه 1980 بوده است. به منظور کاهش چالشهای محیط زیستی در رودخانهه ای مرزی و تالابهای مشترک، لازم است به سوی مدیریت جامع منابع آب در حوضه آبریز حرکت نمود و همکاریهای بین کشورهای همسایه توسعه یابد و با استفاده از معاهدات دو یا چند جانبه تقویت گردد و از پشتیبانی فنی و اعتبارات بین المللی نیز جهت کمک به ادامه زندگی تالاب استفاده شود تا محیط زیست منحصربفرد تالاب برای سالهای آینده حفظ گردد. در این مقاله وضعیت تالابهای هامون و اقدامات انجام شده جهت حفظ آن و راهکارهای پیشنهادی ارائه خواهد شد.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is IHC08_164. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/75607/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
نجفی، علیرضا و وطن فدا، جبار،1388،چالشهای محیط زیستی در آبهای مشترک نمونه موردی تالاب بین المللی هامون (ایران و افغانستان)،8th Iranian Hydraulic Conference،Tehran،https://civilica.com/doc/75607

مراجع و منابع این Paper:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این Paper را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود Paper لینک شده اند :

 • شایانفر، حجت علی و صفدری، مهدی، 1385 «بررسی تاثیر طوفانهای ...
 • مجنونیان، هنریک 1377، تالابها»، تهران، انتشارات دایره سبز ...
 • Afghanistan Information Management Service (AIMS), 2004, "River basins and Watersheds ...
 • CIRSPE, 2006, _ _ A QUAC ULTURE D EVEL OPMENT ...
 • GEF Implementing Agency, 2005, "Restoration, Protection and Sustainable Use of ...
 • _ Iran Water Resources institute (WRI) & WL-Delft Hydraulic, 2006, ...
 • Lumbroso, D. Et al., 2004, THE D E VEL OPMENT ...
 • MEIIER K.S. HAJIAMIRI S., 2007, "Quantifying well-being values of environmentl ...
 • Toderich, K. & Tsukatani T., 2005, "Water/Pasture assessmen of Rigestan ...
 • UNEP Post-Conflict Branch Geneva, May 2006, "History of Environmentl Change ...
 • UNEP, 2005, _ Afghani stan-Iran Technical Meeting on IWRM and ...
 • UN Office of Drugs & Crime & Afghanistan Ministry of ...
 • Vining K.C., & V. Vecchia A.V, 2007, "Water-B alance Simulations ...
 • Whitney, J.W., 2006, Geology, Water, and Wind in the Lower ...

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

مقالات پیشنهادی مرتبط

New Papers

New Researchs

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support