ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

عوامل موثر بر بحرانی شدن وضعیت آبی رودخانه هیرمند استان سیستان و بلوچستان

Year: 1397
COI: JR_JHSR-4-11_007
Language: PersianView: 267
This Paper With 10 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 10 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

مجتبی افشاری - کارشناسی ارشد روابط بین الملل. دانشگاه آزاد اسلامی. ایران
مصطفی افشاری - کارشناسی روابط بین الملل. دانشگاه آزاد اسلامی. ایران
اعظم افشاری - کارشناسی ارشد مدیریت بیابان زدایی. دانشگاه زابل. ایران

Abstract:

حکمیت گلداسمیت در سال 1872، موجب تقسیم سیستان به دو قسمت سیستان بیرونی و سیستان درونی و به تبع آن تقسیم حوضه رودخانه هیرمند در بخش دلتا میان ایران و افغانستان شد. با این تقسیم بندی مرزی مشکلاتی از لحاظ تامین آب مورد نیاز سیستان ایران که از لحاظ حیات و درآمد اقتصادی وابستگی صد درصدی به این رودخانه دارد، به وجود آمد. وقوع خشکسالی و کاهش جریان آب از سر چشمه های هیرمند باعث کاهش جریان آب به سمت سیستان و وقوع بحران آب در این ناحیه شده است. درصد سال گذشته افغانیها با جداکردن کانالهای متعددی از هیرمند و احداث سدهای مخزنی و انحرافی روی آن حجم بیشتری از آب را مصرف کرده و میزان آب جاری به سیستان را کاهش داده اند. این مساله در مواقع خشکسالی در بخش علیای رودخانه، کم آبی در سیستان را تشدید نموده و در مقاطعی شکل بحران به خود میگرفت. این پژوهش با موضوع بررسسی عوامل تاثیرگذار بر بحرانی شدن وضعیت آب در رودخانه هیرمند استان سیستان و بلوچستان با نگرشی آینده نگر و به روش توصیفی-تحلیلی انجام شده است. با توجه به مواردی همچون عدم پایبندی افغانستان به قرادادهای منعقده با ایران در مورد حق آبه هیرمند و احداث سد و کانال های انحرافی در مسیر هیرمند به عنوان یافته های تحقیق و چگونگی برنامه ریزی جهت مدیریت بحران و کاهش حداکثری اثرات بحران و عوامل دخیل در آن را که با نقش آفرینی خود زندگی در منطقه سیستان را با تهدید مواجه می کنند، نتیجه گیری می کند.

Keywords:

بحران آب , رودخانه هیرمند , استان سیستان و بلوچستان

Paper COI Code

This Paper COI Code is JR_JHSR-4-11_007. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/898829/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
افشاری، مجتبی و افشاری، مصطفی و افشاری، اعظم،1397،عوامل موثر بر بحرانی شدن وضعیت آبی رودخانه هیرمند استان سیستان و بلوچستان،https://civilica.com/doc/898829

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support