Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

گزارش یک مورد متاستاز از کارسینومای کلیوی سلول روشن به لثه قدام فک بالا در یک مرد 75 ساله

Year: 1389
COI: JR_JMDS-34-2_009
Language: PersianView: 271
This Paper With 8 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 8 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

نصرالله ساغروانیان - استادیار گروه آسیب شناسی دهان، فک و صورت، دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد
علیرضا رجائی - دستیار تخصصی گروه آسیب شناسی دهان، فک و صورت، دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد
نازنین بشردوست - دستیار تخصصی گروه آسیب شناسی دهان، فک و صورت، دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد

Abstract:

مقدمه: حدود 1% تمام کانسرهای حفره دهان متاستاز تومورهای اولیه که در سایر مناطق بدن رخ داده اند می باشند. این تومورها هم در بافت نرم و هم استخوان های فکین بروز می کنند. از میان تمام این تومورهای اولیه که در سطحی پایین تر از کلاویکل ایجاد می شوند کارسینوم سلول کلیه (RCC) سومین بدخیمی شایع متاستازدهنده به ناحیه سر و گردن می باشد در اکثر موارد گزارش شده، استخوان های فکین بیش تر از بافت نرم درگیر می شوند. در اینجا یک مورد تومور متاستاتیک کلیوی به لثه فک بالا گزارش می گردد. یافته ها: بیمار یک مرد 75 ساله بود که از تورمی در ناحیه قدامی لثه فک بالا شکایت داشت. بیوپسی اکسیژنال از ضایعه انجام شد و کارسینوم متاستاتیک سلول کلیوی سلول روشن توسط بررسی های میکروسکوپی با تشخیص جزایری از سلول ها که توسط سپتای فیبرووسکولار ظریفی از هم جدا می شدند به همراه استرومای حاوی عروق شبه سینوزویید فراوان و رنگ آمیزی های ایمونوهیستوشیمی S-100، Vimentin، EMA، CEA، CD10، Ck7، TTF-1 و PSA تشخیص داده شد. CT scan، تومور را در کلیه راست تایید کرد. نفرکتومی انجام شد و بررسی هیستوپاتولوژی تومور کلیه نشان دهنده کارسینوم سلول روشن کلیوی بود و سپس شیمی درمانی انجام شد، ولی بیمار 9 ماه پس از درمان به علت متاستازهای ریوی و مغزی فوت شد. نتیجه گیری: کارسینوم سلول روشن کلیوی از اپی تلیوم توبولار کلیه منشا می گیرد. تشخیص های افتراقی از نظر میکروسکوپی برای تومورهای با سلول روشن مخاط فک شامل طیف وسیعی از ضایعات مانند تومورهای ادنتوژنیک، تومورهای غدد بزاقی و تومورهای متاستاتیک است. به طور کلی یک پانل ایمونوهیستوشیمی شامل S-100، Vimentin، EMA، CEA، CD10، Ck7، TTF-1 و PSA برای تشخیص کارسینوم سلول روشن کلیه از سایر تومورها با سلول روشن مفید است و اگرچه IHC در تشخیص به ما کمک می کنند ولی سایر معاینات پاراکلینیکی مانند تصویر برداری باید به منظور تشخیص صحیح انجام شود.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is JR_JMDS-34-2_009. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/945388/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
ساغروانیان، نصرالله و رجائی، علیرضا و بشردوست، نازنین،1389،گزارش یک مورد متاستاز از کارسینومای کلیوی سلول روشن به لثه قدام فک بالا در یک مرد 75 ساله،https://civilica.com/doc/945388

مراجع و منابع این Paper:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این Paper را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود Paper لینک شده اند :

 • Van der Waal RI, Buter J, Van der Waal I. ...
 • Maestre-Rodríguez O, Gonzalez-García R, Mateo-Arias J, Moreno-García C, Serrano-Gil H, ...
 • Neville B, Damm DD, Allen CM, Bouquot J. Oral & ...
 • Simo R, Sykes AJ, Hargreaves SP, Axon PR, Birzgalis AR, ...
 • Tsianos EB, Karentzos C, Papadopoulos NE. Metastatic renal cell carcinoma ...
 • Jayasooriya PR, Gunarathna IANS, Attygalla AM, Tilakaratne WM. Metastatic renal ...
 • Jones GM, Telfer MR, Eveson JW. Metastatic renal clear cell ...
 • Hallock A, Rodrigues G. Toothache as a presenting symptom of ...
 • Halperin EC,  Perez CA,  Brady LW,  Wazer DE,  Freeman C. ...
 • Kanayama H, Lui WO, Takahashi M, Naroda T, Kedra D, ...
 • Zhang RD, Price JE, Fujimaki T, Bucana CD, Fidler IJ. ...
 • Lai G, Nemolato S, Lecca S, Parodo G, Medda C, ...
 • Rekhi B, Kumar R, Menon S, Medhi S, Desai SB. ...
 • Berho M, Huvos AG. Central hyalinizing clear cell carcinoma of ...
 • Li TJ, Yu SF, Gao Y, Wang EB. Clear cell ...

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: علوم پزشکی
Paper count: 8,323
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support