ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

انتخاب سنگ ساختمانی مناسب برای مناطق سردسیر با درنظر گرفتن مقاومت در برابر یخ زدگی

Year: 1398
COI: ICGMMI02_013
Language: PersianView: 1,616
This Paper With 9 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 9 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

وحید امیرکیایی - کارشناس ارشد مکانیک سنگ، دانشکده مهندسی معدن، دانشگاه صنعتی اصفهان؛
ابراهیم قاسمی - استادیار، دانشکده مهندسی معدن، دانشگاه صنعتی اصفهان
لهراسب فرامرزی - دانشیار، دانشکده مهندسی معدن، دانشگاه صنعتی اصفهان؛

Abstract:

یکی از مهمترین اثرات زیست محیطی که میتواند مقاومت و دوام سنگها را تحت تاثیر قرار دهد، فرآیند هوازدگی میباشد. طی فرآیند هوازدگی تغییراتی در ساختار سنگها ایجاد شده و در نتیجه باعث تخریب کلی سنگ میگردد. یکی از مهترین عاملهای هوازدگی چرخه های یخبندان (ذوب و انجماد ) در مناطق سردسیر میباشد. چرخه های یخبندان به شدت ویژگیهای فیزیکی و مکانیکی سنگها را تحت تاثیر قرار داده و باعث تخریب سنگ میشود. از اینرو لازم است برای مناطق سردسیر، سنگهای ساختمانی متناسب انتخاب شود به گونهای که در اثر چرخه های ذوب و انجماد کمترین آسیب به آنها وارد شود. پس بنابراین لازم سنگهایی متناسب با شرایط آب و هوایی و شرایط اقلیمی هر منطقه پیشنهاد شوند. در این مطالعه 12 نوع سنگ تراورتن، که از پرکاربردترین سنگها در صنعت سنگ ساختمانسازی میباشد، از معادن گوناگون کشور جمعآوری شده است. سپس با تهیه نمونه استاندارد از هر نوع سنگ، مقاومت آنها قبل و بعد از چرخه های ذوب و انجماد بر اساس استاندارد ASTM C175 تعیین شد. آزمایش ذوب و انجماد بر اساس استاندارد TS 699 انجام و هر سنگ در معرض 25 چرخه ذوب و انجماد قرار گرفت. بر اساس نتایج به دست آمده، درصد کاهش مقاومت برای 8 نوع از سنگها بیش از 20 درصد میباشد. لذا کاربرد این سنگها در مناطق سردسیر توصیه نمیشود. همچنین برای 4 نوع از سنگها درصد کاهش مقاومت فشاری کمتر از 20 درصد است که میتوان آنها را در نمای ساختمانها در مناطق سردسیر به کار برد که در میان این سنگها، سنگ تراورتن حاجیآباد و سنگ تراورتن سفید عباسآباد با کمترین میزان کاهش مقاومت (به ترتیب 7/71 و 5/49 درصد) از بیشترین دوام برخوردار هستند لذا کاربرد آنها در مناطق سردسیر با کمترین میزان خرابی همراه خواهد بود. به طور کلی با توجه به بررسیهای انجام گرفته بر روی نمونه های ترواتن رایج در صنعت سنگ ساختمانی، سنگهای تراوتن جاجی آباد و سفید عباس آباد مقاومترین و سنگ تراورتن درهبخاری ضعیفترین سنگ در برابر چرخه های ذوب و انجماد میباشند. نهایتا0 لازم به ذکر است که انتخاب سنگ ساختمانی مناسب با شرایط آب و هوایی هر منطقه می-تواند اثرات زیست محیطی و میزان تخریب در سنگها را به طور چشمگیری کاهش دهد.

Keywords:

اثرات زیست محیطی، هوازدگی، چرخه های ذوب و انجماد، مقاومت فشاری تک محوری، سنگ ساختمان

Paper COI Code

This Paper COI Code is ICGMMI02_013. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/978717/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
امیرکیایی، وحید و قاسمی، ابراهیم و فرامرزی، لهراسب،1398،انتخاب سنگ ساختمانی مناسب برای مناطق سردسیر با درنظر گرفتن مقاومت در برابر یخ زدگی،The 2nd Iranian Conference of Green Mining and Mine Industry،Zanjan،،،https://civilica.com/doc/978717

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: دانشگاه دولتی
Paper count: 13,930
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

مقالات پیشنهادی مرتبط

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support