Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

مبانی تدوین طرح جامع مدیریت کاهش خطرپذیری برای میراث فرهنگی با تاکید بر زلزله بر اساس تجربیات کشور ژاپن-مطالعه موردی بازار قیصریه لار

دومین همایش تخصصی توانمندسازی میراث معماری و شهری در برابر زلزله
Year: 1397
COI: SRSH02_017
Language: PersianView: 332
This Paper With 12 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 12 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

فرهاد بنی زمان لاری - کارشناس ارشد مطالعات مدیریت سوانح طبیعی، مدیر پروژه در شرکت مهندسین مشاور طرح نو اندیشان و مدرس دانشگاه علمی و کاربردی
سیما علویه - مدیر اداره میراث فرهنگی لارستان

Abstract:

در بیشتر نقاط کشور ایران به دلیل برخورداری از پیشینه تاریخی قوی، بناها و آثار میراث فرهنگی پراکنده اند. از طرف دیگر طیف متنوعی از بلایای طبیعی از پتانسیل وقوع در گستره قابل توجهی از سرزمین ایران برخوردارند. به طور مثال؛ واقعیت موجود در مورد مخاطره زلزله بیان می نماید که فلات ایران بر روی نوار لرزه خیزی آلپ-هیمالیا قرار گرفته است که حدود 8% از زلزله های دنیا و حدود 17% از زلزله های بزرگ دنیا بر روی آن اتفاق می افتد[1] با وجود تلاش های مدیریتی و مهندسی که در زمینه حفاظت از زیرساخت های ساخت انسان در برابر وقوع بلاهای طبیعی و غیرطبیعی صورت گرفته است، صرف نظر از میزان موفقیت آن ها، به جرات می توان گفت در زمینه حفاظت از بناهای میراث فرهنگی در رویارویی با انواع مخاطرات طبیعی و غیرطبیعی هنوز تلاش قابل توجهی صورت نگرفته است. این در حالی است که بیشتر ساختمان های تاریخی موجود در کشور به دلیل قرار داشتن در معرض مخاطرات طبیعی و انسان ساخت و آسیب پذیری بالقوه آن ها ناشی از تکنولوژی ساخت قدیمی (ساختمان های بنایی خشتی گلی و سنگی) تغییرات ایجاد شده در محیط قرارگیری آنها، پیری و فرسودگی بناها و دیگر عوامل ذاتی از خطرپذیری بالایی در مواجهه با انواع مخاطرات برخوردارند. بیشتر بودجه های هزینه شده برای بناهای میراث فرهنگی صرف حفاظت نمودن از آن ها در برابر عوامل مخرب روزمره و بارهای بهره برداری می شوند و تمهیداتی که اجرا می شوند بیشتر از جنس مرمت و تعمیر بناها هستند. این در حالی است که در صورت وقوع مخاطرات به صورت ناگهانی، راهکارهای اجرا شده نقش موثری بازی نمی نمایند. در اینجا کمبود اجرای راهکارهای مختلف کاهش آثار مخاطرات طبیعی و غیرطبیعی احساس می شود. به طور مثال؛ راهکار موثر برای کاهش ریسک وقوع زلزله، مقاوم سازی سازه ای است که با توجه به بافت و تکنولوژی مورد استفاده در ساخت بناهای تاریخی از فن آوری متفاوتی نسبت به مقاوم سازی بناهای نوین برخوردار است. با توجه به اینکه بیشتر بناهای میراث فرهنگی کشور توسط طیف متنوعی از مخاطرات طبیعی و غیرطبیعی مورد تهدید قرار دارند، لازم است برنامه ای جامع و فر اگیر برای کاهش ریسک های متوجه این بناهای ارزشمند در مقیاس های ملی، منطقه ای و محلی تدوین شود تا بدین ترتیب هیچ یک از ابنیه تاریخی کشور مورد چشم پوشی قرار نگیرند. راه حل مفید در این زمینه، تدوین یک چارچوب کاری قابل اجرا برای مدیریت جامع ریسک ساختمان های میراث فرهنگی کشور و در نوع پیشرفته آن، طراحی سامانه مدیریت بناهای میراث فرهنگی کشور است. به منظور ارائه یک الگوی عملی در این زمینه، سایت بازار قیصریه لار با استفاده از چارچوب نظری ارائه شده توسط سازمان ایکرام و بر اساس تجربیات کشور ژاپن مورد مطالعه قرار گرفته است و طرح مقدماتی کاهش خطرپذیری آن در مقاله ارائه می شود. هدف از نگارش مقاله حاضر، ارائه رویکرد جامع برای کاهش ریسک ساختمان های تاریخی کشور است . روش تحقیق از نوع توصیفی و تحلیلی است و یافته های مهم آن عبارت اند از طراحی الگوی مدیریت جامع ریسک بناهای تاریخی و توسعه سامانه مدیریت اثار تاریخی برای ایران.

Keywords:

بلاهای طبیعی و غیرطبیعی , طرح جامع کاهش خطرپذیری , سامانه مدیریت بناهای تاریخی

Paper COI Code

This Paper COI Code is SRSH02_017. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/980006/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
بنی زمان لاری، فرهاد و علویه، سیما،1397،مبانی تدوین طرح جامع مدیریت کاهش خطرپذیری برای میراث فرهنگی با تاکید بر زلزله بر اساس تجربیات کشور ژاپن-مطالعه موردی بازار قیصریه لار، INTERNATIONL SYMPOSIUM ON SEISEMIC REHABILATION FOR IRANIAN HERITAGE STRUCTURES،Tehran،https://civilica.com/doc/980006

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم
این Paper در بخشهای موضوعی زیر دسته بندی شده است:

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: موسسه غیرانتفاعی
Paper count: 6,409
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

New Papers

New Researchs

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support