ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

تحلیلی بر توسعه یافتگی شهرستانهای استان اصفهان از نظر شاخص های بهداشتی-درمانی با رویکرد توسعه پایدار

Year: 1398
COI: JR_ZANKO-20-66_002
Language: PersianView: 228
This Paper With 14 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 14 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

مهدی ابراهیمی بوزانی - استادیار جغرافیا و برنامه ریزی شهری، دانشگاه پیام نور، تهران، ایران
رضا مختاری ملک آبادی - دانشیار جغرافیا و برنامه ریزی شهری، دانشگاه پیام نور، تهران، ایران
رضیه حیدری دستنایی - دانشجوی کارشناسی ارشد جغرافیا و برنامه ریزی شهری، دانشگاه پیام نور، مرکز وزوان، ایران

Abstract:

زمینه و هدف: بهداشت، درمان و تامین سلامت افراد جامعه از مهمترین شاخصهای پیشرفت و اعتلای هر کشوری است و ضامن موفقیت برنامه های توسعه ملی نیز بهشمار میرود. هدف از این پژوهش بررسی توسعه یافتگی شهرستانهای استان اصفهان در برخورداری از امکانات و دسترسی به خدمات بهداشتی-درمانی و ارایه توصیه هایی جهت کاهش شکافهای درون منطقه ای برای نیل به توسعه پایدار است.مواد و روش کار: پژوهش حاضر به لحاظ هدف از نوع کاربردی و به لحاظ ماهیت از نوع توصیفی-تحلیلی، از نوع مطالعه مقطعی و روش گردآوری اطلاعات، کتابخانه ای است. دراین مقاله شاخصهای بهداشتی- درمانی که در سرشماری سال 1390 شمارش شده بودند، مورد بررسی قرار گرفت. روش مورد استفاده شاخص مرکزیت وزنی است که مرحله پیشرفته و تکمیلی روش اسکالوگرام است و با استفاده از آن، میزان و رتبه برخورداری شهرستانها محاسبه شد.یافته ها: بر مبنای بررسی شاخص های سیزده گانه بهداشتی- درمانی شهرستانهای اصفهان، کاشان، خمینی شهر، نجف آباد و فلاورجان در رتبه های اول تا پنجم توسعه قرار دارند. شهرستانهای بویین و میاندشت، خور و بیابانک، چادگان، دهاقان و خوانسار در رتبه های بیست و چهارم تا بیستم توسعه یافتگی و سایر شهرستانهای استان جزو شهرستانهای میان توسعه هستند.نتیجه گیری: مهمترین عامل در توزیع نابرابر خدمات بهداشتی و درمانی، سیاستها و برنامه ریزیهایی است که منجر به تمرکز فعالیتها و خدمات در شهرستانهای این استان شده است. این تمرکزگرایی، اختلاف توسعه بهداشتی و درمانی شهرستانها را روزبه روز بیشتر میکند.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is JR_ZANKO-20-66_002. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/995547/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
ابراهیمی بوزانی، مهدی و مختاری ملک آبادی، رضا و حیدری دستنایی، رضیه،1398،تحلیلی بر توسعه یافتگی شهرستانهای استان اصفهان از نظر شاخص های بهداشتی-درمانی با رویکرد توسعه پایدار،https://civilica.com/doc/995547

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: پیام نور
Paper count: 57,390
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support