ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

عملکرد لرزه ای محدوده امن در ساختمان های متداول شهری با هسته مرکزی بتنی

Year: 1398
COI: ICSAU06_0312
Language: PersianView: 204
This Paper With 21 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 21 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

امیرحسین منصوری فر - گروه مهندسی عمران،واحد علوم و تحقیقات،دانشگاه آزاد اسلامی ، تهران ، ایران
میرحمید حسینی - استادیار، گروه مهندسی عمران،واحد علوم و تحقیقات ،دانشگاه آزاد اسلامی ، تهران ، ایران
مسعود نکویی - استادیار، گروه مهندسی عمران،واحد علوم و تحقیقات ،دانشگاه آزاد اسلامی ، تهران ، ایران

Abstract:

بکارگیری سازه های ناجی و فضای امن در سازه هنگام زلزله چند دهه ای است که از اهمیت خاصی برخوردار شده است. فضای امن تمام یا بخشی از فضای یک ساختمان است که با عملکردهای مختلف میتواند با تمهیداتی، ایمنی و حفاظت افراد را در مقابل زلزله و تهدیدات تامین کند. در کشورهای زلزلهخیز دنیا، مخصوصا ژاپن، موضوع اتاقهای امن به قدری موفق بوده که توجه بدان بسیار حایز اهمیت شده است. در چند سال اخیر و بعد از زلزله های گذشته این موضوع در ایران نیز مورد توجه قرار گرفته، ولی به طور واضح و آشکار نقش سازه های ناجی، سازه مقاوم اولیه، اتاق امن و موارد مشابه دیگر بسیار مبهم و ناشناخته است. انتخاب یک سیستم سازه ای مناسب به منظور تامین فضای امن در ساختمان، که امنیت جانی و مالی افراد را در برداشته باشد از اهمیت ویژهای برخوردار بوده و یکی از راه های رسیدن به چنین امنیتی استفاده از هسته بتنی در سازه ها میباشد. بررسی عملکرد لرزه ای این سیستم و ارزیابی امکان تامین فضای امن توسط آن از اهمیت بالایی برخوردار است.در این تحقیق به منظور ارزیابی عملکرد فضای امن در سازه، سه سازه با سیستم دوگانه، هسته مرکزی بتنی و قاب خمشی (بدون نامنظمی پیچشی) بر اساس پلانهای معماری مختلف و در طبقات 8 ،12 و 16 طبقه تحلیل، طراحی، و عملکرد آنها با یکدیگر مقایسه گردیده است. تمامی آنالیزها و مدلسازی ها با نرم افزار متداول المان محدود ETABS2016 به عنوان ابزار قوی در تحلیل و طراحی سازه انجام گرفته است اما بدلیل دقت بالای تحلیل غیر خطی در نرم افزار SAP2000، تمامی آنالیزها و مدلسازی ها با نرم افزار SAP2000 به عنوان ابزار قوی در تحلیل و طراحی سازه انجام گردیده است.. سپس آنالیزهای استاتیکی و دینامیکی غیرخطی بر روی این مدلها انجام گرفته و عملکرد آنها (برش پایه، دریفت و تغییر مکان ها، سطح عملکرد و مفاصل پلاستیک) بررسی و مقایسه شده است.بر اساس نتایج بدست آمده از این مطالعه، به طور کلی با مقایسه رفتار لرزه ای هر سه مدل و ارزیابی سطح عملکرد آن ها، میتوان جمع بندی کرد که تامین فضای امن در سازه های با سیستم هسته بتنی، امکان پذیر و عملی است. حتی در مواردی که بخشهای دیگر سازه سطح عملکردی ضعیفتر از هسته بتنی داشته باشند، کماکان هسته بتنی قابلیت تامین فضای امن در هنگام زلزله را برای سازه دارا است. در این بین با افزایش ارتفاع سازه، اینگونه به نظر میرسد که رفتار غیرخطی در طبقات بیشتری توزیع میشود و دستیابی به فضای امن در این سازه ها سهل الوصول تر است.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is ICSAU06_0312. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/1003147/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
منصوری فر، امیرحسین و حسینی، میرحمید و نکویی، مسعود،1398،عملکرد لرزه ای محدوده امن در ساختمان های متداول شهری با هسته مرکزی بتنی،6th. National Congress on civil engineering, architecture and urban development،Tehran،https://civilica.com/doc/1003147

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: Azad University
Paper count: 34,843
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

مقالات پیشنهادی مرتبط

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support