ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Research
Title

مروری بر ساپرولگنیازیس در مراکز تکثیر و پرورش ماهیان سردآبی با تاکید بر تحقیقات ملی و بین المللی انجام شده در خصوص روشهای پیشگیری، کنترل و درمان

نوع محتوی : طرح پژوهشیتاریخ انتشار: 11 شهریور 1396
استان موضوع گزارش : تهرانشهر موضوع گزارش: تهران
کد COI Research: R-1090412تاریخ درج در سایت: 27 بهمن 1397
زبان اصلی Research: Persian دسته بندی علمی Research: علوم کشاورزی
View: 210Pages: 129

Authors

Abstract:

جنس ساپرولگنیا و گونه های آن از مهمترین عوامل قارچی بیماری زا در ماهیان هستند. گونه هایی چون ساپرولگنیا پارازیتیکا، ساپرولگنیا دیکلینا، ساپرولگنیا فراکس و ساپرولگنیا هایپوژینا از فراوانترین عوامل قارچی مسبب ساپرولگنیازیس در هچری ها و مراکز پرورش ماهیان آب شیرین به حساب می آیند. این گروه از قارچ های آبزی گسترش جهانی داشته و حضور آنها در مراکز تکثیر و پرورش ماهیان سردآبی در نقاط مختلف دنیا گزارش شده است. بیان شده که به ازا هر ده عدد تخم در هچری ماهیان سردآبی یک تخم در اثر عفونت ناشی از ساپرولگنیازیس ازبین میرود. این بیماری نه تنها در ماهیان سردآبی پرورشی که در ماهیان سردآبی وحشی نیز سبب تلفات میگردد و تخمین زده شده تا 22% موجب تلفات در این گروه از ماهیان میشود. تاسال 2002 در کشورهای اروپایی و آمریکا جهت کنترل این پاتوژن در مراکز تکثیر و پرورش ماهیان از مالاشیت گرین استفاده می گردید. لیکن به دلیل اثبات دارا بودن اثرات سرطان زایی و سمی مصرف آن در جهان منع گردید. با توجه به خسارات اقتصادی که در دنیا در اثر این بیماری در مراکز تکثیر و پرورش ماهیان سردآبی روی می دهد مطالعات فراوانی در خصوص شناسایی، عوامل حدت، بیماریزایی و کنترل و پیشگیری در دنیا صورت گرفته است. در این بررسی تلاش شده تا اطلاعات در خصوص فیزیولوژی ، روش های شناسایی، عوامل مستعد کننده بروز، قدرت بیماریزایی و روش های کنترل و پیشگیری بیماری ناشی از این عوامل قارچی براساس مطالعات صورت گرفته در ایران و سایر کشورها ارایه گردد و در نهایت یک تحلیل نهایی براساس اطلاعات موجود در خصوص فعالیت های ممکن برای پیشگیری و به حداقل رساندن شانس بروز عفونت در مرحله اول و پیشنهاد ترکیبات دارویی و روشهای درمانی مناسب در مرحله دوم در هچری و استخرهای پرورش ماهیان صورت گیرد. کلمات کلیدی: ساپرولگنیازیس، ماهیان سردآبی، بیماری زایی، مالاشیت گرین، محرک های ایمنی

Research COI Code

This Research COI Code is R-1090412. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/1090412/

تهیه کنندگان Research

کارفرمای پروژه:
مجری پروژه:
در بخش لیست سازمانها می توانید لیست سازمانهای کارفرما و مجری پروژه های علمی و گزارشهای تحقیقاتی ارتباط با صنعت دانشگاهها را مشاهده نمایید.

Research Info Management

New Researches

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support