ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

شیوع آلودگی و الگوی پراکنش نماتودهای برخی ماهیان رودخانه های هراز، بابلرود، تجن و تالار در استان مازندران

Year: 1399
COI: JR_JOURS-14-3_002
Language: PersianView: 30
This Paper With 11 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 11 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

Abstract:

چکیده رودخانه­ های هراز، بابل­رود، تجن و تالار جز مهمترین رودخانه­های حوضه آبریز دریای­خزر در استان مازندران بشمار می­آیند که مسیر مهاجرت بسیاری از ماهیان با ارزش شیلاتی می­باشند. شناسایی و بررسی میزان شیوع آلودگی به نماتودها در بین برخی ماهیان ساکن در این رودخانه­ها و بررسی پراکنش جغرافیایی انگل­های یافت شده در بین رودخانه­های مذکور، هدف اصلی تحقیق حاضر می­باشد. تعداد ۱۶۱ نمونه ماهی خیاطه، سیاه­ماهی معمولی، سفید رودخانه­ای و گاوماهی در طی تابستان ۱۳۹۶ از رودخانه­های هراز، بابل­رود، تجن و تالار، صید و به صورت زنده به آزمایشگاه انگل­شناسی منتقل شده و پس از کشتن به روش انسانی و ثبت برخی متغیرهای زیست­سنجی، جهت تشخیص حضور نماتودها مورد بررسی قرار گرفتند. اندازه­گیری متغیرهای تشخیصی نماتودها، با استفاده از نرم‎افزار Axiovision بروی تصاویر ثبت شده توسط دوربین دیجیتال انجام و داده­ها و نتایج بررسی­های زیست سنجی و انگل‌شناسی هر گونه از ماهیان، در نرم افزارExcel  ثبت شده ورسم نمودارها و انجام محاسبات آماری با استفاده از نرم افزارهای Excel و SPSS ویرایش ۲۰ انجام ومعنی­داری برای تمامی آزمون­ها در سطح ۰۵/۰P< مورد قضاوت آماری قرار گرفت. جهت توصیف جمعیت انگل­ها، میزان و درصد شیوع آلودگی به نماتودها در بین ماهیان محاسبه گردیده و  نقشه­های پراکنش نماتودها در بین رودخانه­های مورد بررسی با استفاده از نرم افزار ArcGIS Desktop ویرایش ۲/۱۰ شرکت Esri ترسیم شدند. در مجموع سه گونه نماتود شامل رابدوکونا دنوداتا، رابدوکونا فورچوناتووی ورابدوکونا هلیچی از روده ماهیان جدا شدند. فراوانترین گونه رابدوکونا دنوداتا بوده (درصد شیوع ۳۶ درصد) که در تمامی گونه­های ماهیان و تمامی رودخانه­های مورد بررسی یافت شده است. این در حالی است که دو گونه رابدوکونا فورچوناتووی ورابدوکونا هلیچی به‌ترتیب درصد شیوعی برابر با ۵/۹ و ۳۴ درصد در رودخانه­های تالار و تجن، داشته­اند. بعلاوه بیشترین میزان شیوع انگل در ماهیان خیاطه (۳۶ درصد) مشاهده شده و ضریب همبستگی پیرسون بین متغیرهای طول کل ماهیان با میزان آلودگی به گونه­های مختلف نماتدآ یافت شده نشان می­دهد که با بزرگ شدن اندازه میزبان میزان شیوع آلودگی به انگل افزایش می­یابد. مطالعات در زمینه پراکنش جغرافیایی انگل­های ماهیان، وضعیت گسترش بیماری­های انگلی در سرتاسر مناطق مختلف جغرافیایی را بیان نموده و مناطق پرخطر را مشخص می­نماید. بنابراین GIS ابزاری مفید برای پایش سلامت جانداران آبزی به منظور تعیین رخداد یا پراکنش گونه­های انگلی و نیز تغییرات در میزان و درصد شیوع انگل­ها می­باشد.

Keywords:

واژههای کلیدی: شیوع آلودگی, پراکنش جغرافیایی, نماتودها, ماهیان, ایران

Paper COI Code

This Paper COI Code is JR_JOURS-14-3_002. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/1182417/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
پناهی نیا، سیدمحمد و بزرگ نیا، عباس و برزگر، مریم و صابری، سیداحسان،1399،شیوع آلودگی و الگوی پراکنش نماتودهای برخی ماهیان رودخانه های هراز، بابلرود، تجن و تالار در استان مازندران،،،،،https://civilica.com/doc/1182417

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support