Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Report
Title

تحقیق در طراحی و ساخت یک نمونه نیمه صنعتی مبدل حرارتی دما بالا با توجه به پتانسیل ساخت داخل برای CHP سیستم های تولید پراکنده

نوع محتوی : گزارشتاریخ انتشار: 1389
DOI: 10.30503/nripress.2020.019
کد COI Report: R-1182428تاریخ درج در سایت: 31 فروردین 1400
زبان اصلی Report: Persian دسته بندی علمی Report: مهندسی مکانیک - مهندسی برق و الکترونیک
View: 327Pages: 450
Year: 1389

Authors

Abstract:

تولید مرسوم برق از طریق نیروگاه های بزرگ با رها کردن حرارت به اتمسفر بعنوان یک اتلاف جنبی تولید به حساب میاید. با بازیافت مقداری از حرارت هدر رفته از طریق مبدل های حرارتی و دارا بودن موقعیت نزدیک محل مصرف حرارت، می توان به مقدار قابل توجهی راندمان کلی سیستم را افزایش داد و حرارت لازم برای بخش های تجاری، صنعتی و عمومی هم زمان با تولید برق فراهم نمود. به سیستمی که همزمان در کنار تولید برق، حرارت را جهت مصارف مورد نظر بازیافت نماید، سیستم ترکیبی حرارت و قدرت (CHP)گفته می شود. هدف از اجرای این پروژه تحقیق در زمینه طراحی و ساخت یک نمونه نیمه صنعتی مبدل حرارتی دما بالا با توجه به پتانسیل ساخت داخل برای CHP نمودن سیستم های تولید پراکنده می باشد. هدف از این گزارش نیز جمع آوری اطلاعات در خصوص انواع مبدل حرارتی می باشد که بعنوان بازیافت حرارت در سیستم های CHP مورد استفاده قرار گرفته اند.باتوجه به تکیه اصلی در سیستم های CHP بر روی موتورهای احتراق داخلی و رنج دمایی گاز خروجی آنها که اکثرا جهت تامین آب گرم یا بخار کم فشار به کار برده می شوند، تمرکز اصلی پروژه بر روی مبدل های بازیافت گاز اگزوز جهت تامین آب گرم مصرفی قرار گرفته است. ضمنا با توجه به اینکه سهم آب خنک کننده موتور در بازیافت حرارتی نیز قابل توجه می باشد بنابراین این پروژه بر خلاف نام آن، تنها محدود به طراحی و ساخت مبدل نشده بلکه سیستم هیدرونیک لازم جهت تامین آب گرم مصرفی را نیز شامل می گردد. انواع مبدل های پوسته – لوله، لوله – پره و صفحه ای با مواد مناسب برای کار در محیط های خورنده در سیستم های CHP به کار برده می شوند که در یک سیستم هیدرونیک کامل مجموعه ای از مبدل ها در کنار بویلرها (اتصال های سری و موازی بین بویلر و سیستم CHP) جهت تامین بارهای حرارتی مورد استفاده قرار می گیرند. انتخاب مناسب یک نوع مبدل گاز خروجی با توجه به دامنه گسترده کاربرد آن توسط مجریان طرح های CHP و بر اساس توانمندی های داخل و هزینه ساخت انجام خواهد گردید.
این گزارش توسط آقای مهندس احمدرضا میثمی تهیه شده و توسط خانم مهندس زمانی نژاد داوری گردیده است.

Keywords:

گروه پژوهشی تجهیزات دوار مکانیکی

Report COI Code

This Report COI Code is . Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/1182428/

پیش گفتار Report

انواع مبدل هاي حرارتي جهت بازيافت حرارت گاز اگزوز در اين گزارش مورد بررسي قرار مي گيرد.

در فصل اول سيستم هاي تركيبي حرارت و قدرت معرفي مي گردد و در حالت كلي تر بحث بازيافت حرارتي و تجهيزات اجراي آن به صورت مشروح بررسي مي گردد. در فصل دوم پس از تعيين انواع مبدل هاي حرارتي موجود جهت بازيافت حرارتي،انواع و نمونه هاي عملي اجرا شده توسط شركت هاي سازنده مبدل و شركت هاي مجري طرح هايCHP از مراجع مختلف خصوصا اينترنت بيان خواهد شد. در فصل سوم به انواع مواد بكار رفته و روش هاي ساخت مبدل هاي انتخابي اشاره شده و اين مبدل ها از نقطه نظرهاي مختلف با يكديگر مقايسه خواهد شد تا در نهايت يك سيستم CHP جهت اجرا انتخاب گردد و در انتها نيز نتيجه گزارش در مورد روش اجرا و ادامه كار ارائه خواهد شد.

فهرست مطالب Report

(برای نمایش کلیک نمایید)
Support