ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

ارزیابی مدیریت آبیاری یکی از باغات پسته‎ی اردکان با کمک انعکاس‎‎سنجی بازه‎ی زمانی (TDR) و تکنیک سنجش از دور

Year: 1393
COI: JR_WSD-1-2_009
Language: PersianView: 69
This Paper With 10 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 10 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

محمدحسن رحیمیان - مرکز ملی تحقیقات شوری
عماد نشاط - کارشناس مرکز ملی تحقیقات شوری
مصطفی میرابزاده اردکانی - مسئول ایستگاه تحقیقات پسته‎ی اردکان
مهدی شیرانتفتی - کارشناس ارشد مرکز ملی تحقیقات شوری
علیمحمد قائمینیا - کارشناس مرکز ملی تحقیقات شوری
مهدی اسدیان - کارشناس ایستگاه تحقیقات پسته‎ی اردکان

Abstract:

یکی از روشهای شناخت و ارزیابی مدیریت آبیاری، اندازهگیری رطوبت خاک، تعیین شاخصهای گیاهی و دمای تاجپوشش آن است. تحقیق حاضر به معرفی یکی از الگوهای سنتی مدیریت آبیاری در باغات پسته (چرخش مداوم آب در درون یک محدوده‎‎ی تحت آبیاری) در شهرستان اردکان پرداخته و سپس اقدام به ارزیابی آن و بررسی نقاط قوت و ضعف این الگو نموده است. به منظور بررسی تغییرات روزانه‎ی رطوبت خاک،از دستگاه انعکاس‎‎سنجی بازه‎ی ‎زمانی (TDR) استفاده شد و در یک دوره‎ی‎ یک ماهه، قرائتهای روزانه‎ی‎ رطوبت از چهار عمق مختلف خاک در ۲۵ نقطه از منطقه‎ی‎‎ مطالعاتی صورت گرفت. علاوه بر این، از تصاویر ماهوارهای لندست برای تعیین شاخص گیاهی NDVI و دمای پوشش گیاهی باغات پسته در منطقه‎ی‎ مطالعاتی استفاده و سپس منطقه‎ی‎‎ مطالعاتی با باغات پسته‎ی مجاور آن مقایسه شد. نتایج این تحقیق نشان داد که میانگین رطوبت خاک منطقه‎ی مطالعاتی در نقاط ۲۵گانه، در تمامی روزها نسبتا یکسان بوده و در محدوده‎ی ۱۵ تا ۲۰ درصد حجمی قرار دارد (میانگین، ۶/۱۷ درصد و انحراف معیار، ۶/۳ درصد). این مساله به ایجاد شرایط میکروکلیمائی مطلوب و کاهش نسبی اثرات تنش خشکی در باغات پسته منجر شده که در مجموع به نفع گیاه است. مقایسه‎ی‎ شاخص NDVI و دمای پوشش گیاهی منطقه‎ی مطالعاتی با باغات دیگر پسته نشان داد که باغات این منطقه در وضعیت مناسبی قرار دارند که موید مطلوبیت نسبی شرایط محیطی و مدیریتی حاکم بر درختان پسته‎ی منطقه‎ی مطالعاتی است. ترویج الگوی آبیاری مذکور (گردش مداوم آب در سطح منطقه‎ی مطالعاتی و آبیاری قطعات پراکنده و متمایز از هم‎) و اجرای آن در سایر باغات پسته- که آبیاری آنها از یک قطعه شروع شده و سپس قطعات مجاور آن به ترتیب و پشت سر هم آبیاری میشوند تا سرانجام کل منطقه، آبیاری گردد- از دستاوردهای این تحقیق به‎‎‎شمار میآید.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is JR_WSD-1-2_009. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/1191999/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
رحیمیان، محمدحسن و نشاط، عماد و میرابزاده اردکانی، مصطفی و شیرانتفتی، مهدی و قائمینیا، علیمحمد و اسدیان، مهدی،1393،ارزیابی مدیریت آبیاری یکی از باغات پسته‎ی اردکان با کمک انعکاس‎‎سنجی بازه‎ی زمانی (TDR) و تکنیک سنجش از دور،https://civilica.com/doc/1191999

مراجع و منابع این Paper:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این Paper را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود Paper لینک شده اند :

 • اکبری، م.، دهقانی سانیج، ح. و حیدری، ن. 1387. کاربرد ...
 • انصاری ح. 1384. مدیریت بهینه ی آبیاری فضای سبز با ...
 • بای‌بوردی، م. 1382. فیزیک خاک. انتشارات دانشگاه تهران ...
 • ستوده‌نیا، ع.، میرلطیفی، س.م.، مهدیان، م.ح. و رزّاقی، ج، 1380، ...
 • فاضلی، م.، شرفا، م. و سرمدیان، ف. 1389. درون‌یابی و ...
 • کشاورز، م.ر.، وظیفه‌دوست، م. و علیزاده، ا. 1390. توسعه ی ...
 • Research Info Management

  Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

  اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

  Scientometrics

  The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
  Type of center: سازمان تحقیقات کشاورزی
  Paper count: 293
  In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

  Share this page

  More information about COI

  COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

  The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

  Support