ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

مطالعه میزان مرگ و میر سندروم تنفسی در گله های گوشتی استان اصفهان

Year: 1396
Publish place:
COI: AGRONOMY01_408
Language: PersianView: 94
متن کامل این Paper منتشر نشده است و فقط به صورت چکیده یا چکیده مبسوط در پایگاه موجود می باشد.
توضیح: معمولا کلیه مقالاتی که کمتر از ۵ صفحه باشند در پایگاه سیویلیکا اصل Paper (فول تکست) محسوب نمی شوند و فقط کاربران عضو بدون کسر اعتبار می توانند فایل آنها را دریافت نمایند.

Buy and Download

متن کامل (فول تکست) این مقاله منتشر نشده و یا در سایت موجود نیست و امکان خرید آن فراهم نمی باشد.

Authors

سعید آدینه وند - دانشگاه آزاد اسلامی، واحد شبستر، گروه دامپزشکی، آذربایجان شرقی، ایران
جلال شایق - دانشگاه آزاد اسلامی، واحد شبستر، گروه دامپزشکی، آذربایجان شرقی، ایران
حسین حسینی - دانشگاه آزاد اسلامی، واحد کرج، گروه دامپزشکی، البرز، ایران

Abstract:

با افزایش روز افزون جمعیت، تقاضا برای غذا و مواد پروتئینی رو به گسترش است. صنعت پرورش طیور، یکی از مهم ترین منابع تامین پروتئین حیوانی برای مصرف کننده ها است . ماهیت چند عامله ای که سندرم های تنفسی دارند و مدیریت ضعیف در گله که افزایش مرگ و میر را بدنبال دارد به مسئله ی مهمی در صنعت طیور تبدیل شده و ضررهای اقتصادی بسیاری را به این صنعت تحمیل کرده است. در سال های اخیر شیوع بیماری های تنفسی همراه با علایم بالینی در ایران رو به فزونی بوده است؛ مطالعات نشان داده اند که عوامل باکتریایی و ویروسی باعث این وضعیت شده اند. از مهمترین این عوامل می توان به آنفلوانزای پرندگان((AI ، بیماری نیوکاسل((ND، برونشیت عفونی پرندگان((IB، اورنیتوباکتریوم رینوتراکئال((ORT، مایکوپلاسماها و ... اشاره کرد. در این مطالعه به بررسی میزان مرگ و میر و سن پرندگان مبتلا به سندرم تنفسی در گله های گوشتی استان اصفهان پرداخته شده اس . مطالعه از ۳۷ گله گوشتی با علائم تنفسی که به کلینیک های دامپزشکی استان اصفهان ارجاع داده شده بودند با پر کردن پرسشنامه صورت پذیرفت. نتایج نشان داد که بیشتر تلفات در ۲ تا ۴ هفتگی بوده است و درصد مرگ و میر در گله های ارجاعی ناشی از سندروم تنفسی هنگام مراجعه به کلینیک ۰,۴۲ درصد بوده است که علاوه بر کاهش تولید می تواند گله را نسبت به سایر بیماری ها مستعد کند و متعاقب آن مشکلات عدیده ای را بوجود آورد که منجر به افزایش چندین برابری خسارات اقتصادی و ناتوانی در تامین پروتئین حیوانی برای مصرف کننده می شود. بنابراین لزوم توجه به بیوسکوریتی و مدیریت مطلوب بخصوص در هفته های آغازین کاملا ضروری به نظر میرسد.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is AGRONOMY01_408. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/1217076/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
آدینه وند، سعید و شایق، جلال و حسینی، حسین،1396،مطالعه میزان مرگ و میر سندروم تنفسی در گله های گوشتی استان اصفهان،اولین همایش ملی کشاورزی، منابع طبیعی و دامپزشکی،Ardakan،https://civilica.com/doc/1217076

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم
این Paper در بخشهای موضوعی زیر دسته بندی شده است:

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: Azad University
Paper count: 2,240
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support