ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

افزایش سلامت روان والدین کودکان کم توان ذهنی از طریق برگزاری دوره آموزشی فرزندپروری مثبت

Year: 1400
COI: CFTP07_167
Language: PersianView: 111
This Paper With 25 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 25 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

فریده سادات صادقی راد - کارشناسی ارشد مشاوره خانواده، دانشگاه علامه طباطبایی اداره آموزش و پرورش شهرستان قدس ۲، آموزشگاه استثنایی قدس

Abstract:

همه ی والدین به طور طبیعی هنگامی که فرزندشان به دنیا می آید، با توجه به پیش بینی هایشان، اغلب کودکی بدون نقص را در نظر می گیرند که با تولدش به شادمانی هر چه بیشتر اعضای خانواده خواهد انجامید. حال آنکه وقتی با تولد کودکی کم توان مواجه می شوند، یکباره تمامی پیش بینی ها و محاسباتشان بهم می ریزد. از سویی با نیازهای ویژه تربیتی و رشدی فرزند کم توانشان روبرو هستند و از طرف دیگر پذیرش این موضوع به آنها آسیب فراوانی از نظر روحی و روانی وارد می کند. با توجه به فشاری که تمامی این مسائل به خانواده های کودکان کم توان به ویژه والدینشان وارد می کند، ضرورت کمکهای مشاوره ای و روانشناختی برای این افراد بسیار به چشم می خورد. لذا من به عنوان مشاور یک آموزشگاه استثنایی، وقتی در طول زمان خدمتم با حجم زیادی از مادرانی مواجه شدم که از وضعیت رفتاری فرزند کم توانشان ابراز نارضایتی داشته و این موضوع را عامل به هم ریختگی بیشتر آرامش در خانواده و خودشان عنوان می کردند، تصمیم گرفتم با برگزاری یک دوره آموزشی با عنوان فرزندپروری مثبت به مدت دو ماه و تعداد ۸ جلسه، به حل مشکلات تربیتی این والدین و بهبود سلامت روانشناختی آنان کمک کنم. ابتدا از میان مادرانی که قبلا مراجعم بوده و از مشکلات رفتاری فرزند کم توانشان گلایه داشتند خواستم در یک جلسه در مکان اجتماعات مدرسه گردهم آیند سپس با گرفتن آزمون سلامت عمومی از وضعیت روحی و جسمانی آنها باخبر شده و بر اساس میزان سن و تحصیلات، افرادی را که بین ۲۵ تا ۳۵ ساله بوده و تحصیلات بالاتر از دوره ی ابتدایی داشتند را انتخاب کردم . در مجموع افراد را به طور تصادفی به دو گروه ۱۵ نفره تقسیم کردم. به هر دو گروه گفتم بعد از دو ماه مجددا با پرسشنامه ی مذکور آزمون می شوید. یک گروه ۱۵ نفره را به مدت دو ماه مورد آموزش کامل شیوه های فرزندپروری مثبت قرار دادم و گروه دیگر را هیچ گونه آموزشی ندادم و در پایان وقتی مجددا آزمون سلامت عمومی را بر روی هر دو گروه اجرا کردم، نتایج نشان داد نمرات گروه آزمایش کاهش چشمگیری داشته در حالیکه نمرات گروه کنترل تغییر خاصی نکرده بود. میانگین نمرات گروه آزمایش در پیش آزمون ۵۲.۴۷ شده بود که در پس آزمون این میانگین به ۳۹.۰۷ تقلیل یافت ولی میانگین گروه کنترل در پیش آزمون ۴۵.۹۴ بود که در پس آزمون به ۴۴.۲ تغییر کرد. نتایج آزمون و همچنین اظهار نظرهای تک تک مادران حاکی از آن بود که این دوره ی آموزشی به آنها کمک زیادی کرده و شرایط روحی آنان را بهبود بخشیده است.

Keywords:

فرزندپروی مثبت , سلامت روان , کودکان کم توان ذهنی

Paper COI Code

This Paper COI Code is CFTP07_167. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/1244194/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
صادقی راد، فریده سادات،1400،افزایش سلامت روان والدین کودکان کم توان ذهنی از طریق برگزاری دوره آموزشی فرزندپروری مثبت،National Conference on Professional Research in Psychology and Counseling with a Teacher Perspective،Minab،https://civilica.com/doc/1244194

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: دانشگاه دولتی
Paper count: 18,096
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support