Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

ارزیابی کیفیت آب دریاچه سد کلان ملایر با استفاده از سنجه NSFWQI و پهنه بندی نتایج آن با استفاده از سامانه اطلاعات جغرافیایی

Year: 1400
COI: JR_SCJS-19-2_009
Language: PersianView: 125
This Paper With 18 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 18 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

هاجر مریخ پور - گروه علوم کشاورزی، دانشکده کشاورزی، دانشگاه سید جمال الدین اسدآبادی، اسدآباد، ایران
بهاره لرستانی - گروه محیط زیست، دانشکده علوم پایه، دانشگاه آزاد اسلامی واحد همدان، همدان، ایران
مهرداد چراغی - گروه محیط زیست، دانشکده علوم پایه، دانشگاه آزاد اسلامی واحد همدان، همدان، ایران

Abstract:

سابقه و هدف: در سال­های اخیر، تغییرات در مقدار، توزیع و کیفیت آب­های سطحی جهان سبب شده است که به تمام این منابع توجه ویژه­ای شود. بر این اساس چه از لحاظ اقتصادی و چه از لحاظ توسعه اجتماعی در کشورها، دسترسی به آب با کیفیت خوب و بررسی ظرفیت آن دارای اهمیت است. هدف از این مطالعه، بررسی کیفیت آب با استفاده از سنجه کیفیت آب موسسه ملی بهداشت امریکا  (NSFWQI) ۱ و پهنه بندی آن در نمونه­های آب سطحی برداشت­شده از دریاچه پشت سد کلان ملایر بوده است. مواد و روش­ها: به­منظور بررسی کیفیت آب دریاچه سد، در مجموع ۱۹ نمونه آب در ماه­های اردیبهشت، خرداد، شهریور، مهر و بهمن از نقاط مختلف سد برداشت شد. افزون بر آن، در هر مرحله نمونه برداری، از آب خروجی از سد نیز نمونه تهیه شد. پارامترهای مورد نیاز برای بررسی سنجه کیفیت آب شامل pH، اکسیژن محلول، جامدات کل، نیاز بیوشیمیائی اکسیژن، کدورت، دما، نیترات، فسفات و باکتری­های کلیفرم در نمونه­ها اندازه گیری و تاثیر هر یک از آن­ها بر مقدار پارامترهای سنجه کیفیت آب بررسی شد. همچنین، پهنه­بندی این سنجه در مسیر رودخانه و دریاچه سد با استفاده از نرم افزار Arc GIS در هر یک از مرحله­های نمونه برداری به­صورت جداگانه انجام شد. نتایج و بحث: نتایج به­دست آمده نشان می­دهد که با توجه به بالا بودن بیلان عناصر تغذیه­ای نیترات و فسفات، غلظت این عناصر در جریان ورودی بیشتر از آب خروجی از سد بوده است. همچنین نتایج بررسی باکتری­های کلیفرم نشان داد که دریاچه سد کلان و رودخانه در همه فصل­ها و در تمامی نقاط نمونه برداری، دارای آلودگی میکروبی به کلیفرم ها بیش از حد استاندارد مصرف شرب می­باشد. کمترین مقدار عددی محاسبه شده سنجه کیفیت آب NSFWQI در مسیر رودخانه و دریاچه سد (۱/۵۹) در اردیبهشت ماه و بیشترین مقدار آن (۴/۷۴) در بهمن ماه به­دست آمد. مطابق با نتایج، کیفیت آب خروجی از سد در محدوده متوسط قرار دارد. بالاتر بودن کیفیت آب در بهمن ماه به­دلیل پایین بودن اکسیژن مورد نیاز بیوشیمیایی (BOD) ۲ و بالا بودن میزان اکسیژن محلول بود. میزان اکسیژن محلول در بهمن ماه، بیشترین مقدار را نشان داد که می­تواند ناشی از افزایش قابلیت انحلال اکسیژن به­دلیل کاهش دمای آب و همچنین کاهش فعالیت­های حیاتی (تنفس موجودا زنده و تجزیه مواد آلی) باشد. نتیجه­ گیری: نتایج نشان داد که به­طور کلی کیفیت آب در ایستگاه های مورد مطالعه در فصل زمستان به­دلیل افزایش حجم دبی آب رودخانه و آب ذخیره شده در پشت سد، کاهش دما و کاهش فعالیت­های کشاورزی شرایط مطلوب تری دارد. با توجه به فعالیت کشاورزی در منطقه­های بالادست دریاچه سد و وجود روستاها در مجاورت رودخانه، می­توان نتیجه گرفت که ورود زه آب­های کشاورزی که شامل سم­ها و کودهای شیمیایی و حیوانی می­باشند اساسا موجب ورود آلاینده هایی همچون نیترات و فسفات به رودخانه و سپس به مخزن سد می­گردند.  

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is JR_SCJS-19-2_009. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/1269095/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
مریخ پور، هاجر و لرستانی، بهاره و چراغی، مهرداد،1400،ارزیابی کیفیت آب دریاچه سد کلان ملایر با استفاده از سنجه NSFWQI و پهنه بندی نتایج آن با استفاده از سامانه اطلاعات جغرافیایی،https://civilica.com/doc/1269095

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: دانشگاه دولتی
Paper count: 200
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support