ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

بررسی وضعیت حقوقی وقف سهام، اموال فکری و ارزهای رایج

Year: 1399
COI: KHAIRMANDEGAR03_048
Language: PersianView: 14
This Paper With 6 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 6 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

محمدمهدی الشریف - دانشیار حقوق خصوصی گروه حقوق دانشکده علوم اداری و اقتصاد دانشگاه اصفهان
داریوش کیوانی هفشجانی - دانشجوی دکتری حقوق خصوصی دانشگاه اصفهان

Abstract:

به موجب ماده ۵۵ قانون مدنی » وقف عبارت است از این که عین مال، حبس و منافع آن تسبیل شود.« این مقرره ریشه در فتاوای فقهای امامیه دارد. ایشان معتقدند موضوع وقف عین معینی است که انتفاع از آن با فنایش ملازمه نداشته باشد. از این رو به لزوم عین معین بودن موقوف تصریح کرده اند. بر این بنیان به نظر میرسد وقف اموال فکری و سهام که عین مصطلح نیستند، صحیح محسوب نمیشود. با وجود این نگارندگان با تمسک به پاره ای از دلایل فقهی و حقوقی صحت وقف مال فکری و سهام را خالی از قوت نمیدانند. در این نوشتار به مقوله وقف ارزهای رایج از قبیل دلار، یورو و ریال هم توجه شده است. در این راستا تاکید میگردد با این که ارز رایج میتواند عین معین باشد، اما اغلب فقیهان وقف آن را صحیح قلمداد نکردهاند، چه این که انتفاع از پول با مصرف آن همراه است و این با لزوم تحبیس عین منافات دارد. با وجود این از رهگذر پذیرش وقف مالیت یا ارزش، میتوان به صحت وقف پول هم قائل گشت.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is KHAIRMANDEGAR03_048. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/1274046/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
الشریف، محمدمهدی و کیوانی هفشجانی، داریوش،1399،بررسی وضعیت حقوقی وقف سهام، اموال فکری و ارزهای رایج،The third national conference of lasting good،Tehran،https://civilica.com/doc/1274046

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: دانشگاه دولتی
Paper count: 16,990
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support