ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

مقایسه روش فراکتال و کریجینگ جهت تخمین اثر مقیاس طولی بر ضریب انتشارپذیری عناصر ناپایدار در خاک

Year: 1396
COI: JR_ESTJ-19-2_003
Language: PersianView: 26
This Paper With 18 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 18 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

یاسر حسینی - دانشیار، گروه آبیاری دانشکده کشاورزی و منابع طبیعی مغان، دانشگاه محقق اردبیلی، مغان، ایران. (مسئول مکاتبات)
بهروز مهدی نژادیانی - استادیار، گروه مهندسی آب دانشگاه کردستان، سنندج، ایران

Abstract:

زمینه و هدف: مهم ترین پارامتر انتقال آلودگی و املاح در خاک، مقدار انتشار هیدرودینامیکی املاح در خاک است که به فاصله انتقال آلاینده ارتباط دارد. از آن جا که تئوری هندسه فراکتال و زمین آمار قادر به توضیح و پیش­بینی پدیده هایی هستند که به فاصله ارتباط دارند، لذا در این تحقیق از روش فراکتال و زمین­آمار برای تعیین انتشارپذیری استفاده شد. روش بررسی:  آزمایش انتقال املاح در ۱۶ نقطه از ستون عمودی خاک به قطر ۱۰ سانتی متر و طول ۱ متر انجام گردید و منحنی­های رخنه حاصل در اعماق۶، ۱۲، ۱۸، ۲۴، ۳۰، ۳۶، ۴۲، ۴۸ ،۵۴، ۶۰، ۶۶، ۷۲، ۷۸، ۸۴ ،۹۰و ۹۶ سانتی متر از کف مدل استخراج گردید. سپس معادله انتقال- انتشار  با توجه به فرضیات فراکتالی در­رابطه با ضریب انتشارپذیری به منحنی­های رخنه ­حاصل برازش داده شد. یافته ها: با توجه به آزمایشات جذب سطحی فسفر در خاک، هم­دمای جذب خطی فسفر از بهترین برازش در غلظت­های ۴-۱۲-۲۵-۵۰-۷۰ میلی­گرم در لیتر فسفر برخوردار بود. نتایج نشان داد که با انجام آزمون مقایسه میانگین­ها، هر دو روش در سطح اعتماد یک درصد قادر به پیش­بینی تغییرات و افزایش ضریب انتشارپذیری در ستون خاک می باشند، ولی روش فراکتال مقادیر را با دقت بیشتری برآورد نموده است. بحث و نتیجه گیری: در تحقیق حاضر انتشار­پذیری در طول نمونه از رابطه توانی پیروی نمود و ضرایب رگرسیونی مدل فراکتال و زمین آمار در پیش­بینی مقادیر انتشارپذیری به ترتیب  ۹۷/۰و  ۸۴/۰ به دست­آمد.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is JR_ESTJ-19-2_003. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/1288928/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
حسینی، یاسر و نژادیانی، بهروز مهدی،1396،مقایسه روش فراکتال و کریجینگ جهت تخمین اثر مقیاس طولی بر ضریب انتشارپذیری عناصر ناپایدار در خاک،https://civilica.com/doc/1288928

مراجع و منابع این Paper:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این Paper را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود Paper لینک شده اند :

 • Wirenga, P.J., ۲۰۰۴. Solute transport in porous media. Scale Effect. ...
 • توللی. ح و سمنانی. ا، ۱۳۸۱، روش های تجزیه خاک ...
 • Oakes, D.B., Edworthy, D.J., ۱۹۷۷. Field measurements of dispersion coefficients ...
 • Martinez, F., Pachepsky, Y.A., Rawls, W.J., ۲۰۰۹. Modeling Solute Transport ...
 • Darby, A., Abdel-Nasser, G., ۲۰۰۶. Nitrate leaching through unsaturated soil ...
 • Chou, P. Y., Wyseure, G., ۲۰۰۹. Hydrodynamic dispersion characteristics of ...
 • Mandelbrot, B.B., ۱۹۶۷. How long is the coastline of Great ...
 • شیروانی. م و شریعتمداری. ح، ۱۳۸۰، استفاده از همدماهای جذب ...
 • Timsina, J., Connor, D.J., ۲۰۰۱.Productivity and management of rice-wheat cropping ...
 • Neuman, S.P، ۱۹۹۰. Universal scaling of hydraulic conductivities and dispersivities ...
 • Yates, S.R ,۲۰۰۰. An analytical solution for one- dimensional transport ...
 • Research Info Management

  Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

  اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

  Scientometrics

  The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
  Type of center: دانشگاه دولتی
  Paper count: 14,605
  In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

  Share this page

  More information about COI

  COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

  The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

  Support