ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

اثر گنبد نمکی گز طویله بر روی آبهای کارستی و آبرفتی مجاور

Year: 1376
COI: SGSI01_027
Language: PersianView: 1,614
This Paper With 5 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 5 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

عزت الله رئیسی - بخش زمین شناسی - دانشگاه شیراز

Abstract:

دشت گز طویله در فاصله 70 کیلومتری جنوب شرقی داراب در استان فارس واقع شده است. در شمال این دشت تاقدیس کولاک در جنوب تاقدیس گز طویله و در غرب کوه نمک وجود دارد. تاقدیس های کولاک و گز طویله از سازند آسماری جهرم تشکیل شده اند و عوارض کارستی از قبیل غارهای کوچک، درزه های ادخالی بطور وسیعی در این دو تاقدیس مشاهده می گردد. نقشه ایزوپتانسیل در محدوده دشت تهیه شده و از کلیه منابع آب دشت شامل چاهها و چشمه ها نمونه برداری و آنالیز شیمیایی انجام گردیده است. نقشه هیدروژئولوژیکی منطقه در شکل 1 ارائه شده است. با توجه به شرایط زمین شناسی، هیدروژئولوژی ، هیدروشیمی، و نقشه ایزوپتانسیل دشت، جهت جریان عمومی آب به احتمال زیاد بشرح زیر می باشد. آبهای زیر زمینی گنبد نمکی قسمتی وارد مخروط افکنه مجاور آن شده و قسمتی به علت تماس گنبد نمکی با تاقدیس کولاک وارد سازندهای آسماری و جهرم مجاور می گردد. آبهای حاصل از سازندهای آسماری و جهرم در فارس دارای کیفیت بسیار مناسبی می باشند که معمولا تی آب بی کربناته و هدایت الکتریکی کمتر از 5000 میکروموس بر سانتیمتر است؛ و هدایت الکتریکی در چاهی که در دامنه تاقدیس کولاک حفر شده بر خلاف انتظار در حدود 4000 میکروموس بر سانتی متر و تیپ آب کلروره است که نشانگر نفوذ آبهای زیر زمینی گنبد نمکی به داخل تاقدیس کولاک می باشد. یال چنوبی تاقدیس کولاک با آبرفت در تماس بوده و قسمتی از آبهای آسماری و جهرم وارد دشت گز طویله می گردد. کیفیت آب در دشت گز طویله در مخروط افکنه حاصل از گنبد نمکی و در حاشیه دشت مناسب نیست و فقط در محدوده مسیل گز طویله که از وسط دشت می گذرد کیفیت مناسب و قابل کشاورزی دارد. آبهای زیر زمینی دشت گز طویله قسمتی از شرق دشت خارج شده و قسمتی وارد کوه گز طویله می شود. آبهای کارستی تاقدیس گز طویله به صورت چندین چشمه از پلانج شرقی خارج می گردد و بر خلاف انتظار تیپ آن کلروره و هدایت الکتریکی بین 10000 تا 14000 میکروموس بر سانتیمتر می باشد.

Paper COI Code

This Paper COI Code is SGSI01_027. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/13795/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
رئیسی، عزت الله،1376،اثر گنبد نمکی گز طویله بر روی آبهای کارستی و آبرفتی مجاور،1st Symposium of Geological Society of Iran،Tehran،https://civilica.com/doc/13795

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

کدام مقالات به این منبع استناد نموده اند

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: دانشگاه دولتی
Paper count: 18,098
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

مقالات پیشنهادی مرتبط

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support