آینده پژوهی روابط همگرایانه یا واگرایانه ایالات متحده آمریکا و اتحادیه اروپا تا سال ۲۰۳۰ در مسائل مهم بین الملل

Publish Year: 1399
نوع سند: مقاله ژورنالی
زبان: Persian
View: 127

نسخه کامل این Paper ارائه نشده است و در دسترس نمی باشد

  • Certificate
  • من نویسنده این مقاله هستم

استخراج به نرم افزارهای پژوهشی:

لینک ثابت به این Paper:

شناسه ملی سند علمی:

JR_RAHSI-4-13_010

تاریخ نمایه سازی: 24 اسفند 1400

Abstract:

DOR:۲۰.۱۰۰۱.۱.۲۵۸۸۴۵۶۵.۱۳۹۹.۴.۱۳.۱۰.۲ منافع ملی جوهره اصلی سیاست بین الملل و قدرت نیز ابزار اصلی در نیل به اهداف محسوب می­شود. توجه به روابط ایالات متحده آمریکا و اتحادیه اروپا و بررسی مواضع آن­ها لازم و ضروری می­ باشد. در پژوهش حاضر که از لحاظ طرح تحقیق، آینده نگر است، پس از انجام تجزیه و تحلیل های لازم روی مواضع مقامات و سیاستمداران اروپایی و آمریکایی و انجام تحلیل محتوا، در ۳ بخش کلی به ۹ عنوان سناریونگاری در رابطه با زمینه­ های همگرایی و واگرایی دو قدرت بزرگ تا سال ۲۰۳۰ پرداخته شده است. بخش­ های کلی سناریونگاری شده عبارتند از: تحولات آینده ساختار نظام بین­ الملل، تروریسم و سلاح­ های کشتارجمعی، خاورمیانه و روند صلح اعراب و اسراییل. نتایج نشان داد که ابعاد همگرایانه و واگرایانه در روابط اتحادیه اروپا با آمریکا بستگی به حوزه منافع آن­ها دارد. حوزه ­هایی که دارای منافع مشترک هستند شاهد همگرایی و حوزه­ هایی که منافعی متعارض دارند، شاهد واگرایی خواهیم بود.

Keywords:

اتحادیه اروپا , آمریکا , همگرایی و واگرایی , روابط آتلانتیکی و فرا آتلانتیکی

Authors

ابوذر نظری

دانشجوی دکتری گروه روابط بین الملل دانشکده حقوق، الهیات و علوم سیاسی، واحد تبریز، دانشگاه آزاد اسلامی، تبریز، ایران.

پرویز احدی

استادیار گروه علوم سیاسی و روابط بین الملل دانشکده حقوق، الهیات و علوم سیاسی، واحد تبریز، دانشگاه آزاد اسلامی، تبریز، ایران.

محمد یوسفی جویباری

استادیار گروه علوم سیاسی و روابط بین الملل دانشکده حقوق، الهیات و علوم سیاسی، واحد تبریز، دانشگاه آزاد اسلامی، تبریز، ایران.