Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

شناسایی ژن های کلیدی درگیر در رسیدگی میوه لیموترش با استفاده از واکاوی داده های ریزآرایه

Year: 1400
COI: JR_IRSHS-22-4_002
Language: PersianView: 26
This Paper With 13 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 13 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

زهرا زینتی - College of Agriculture and Natural Resources of Darab, Shiraz University
حسین امین - College of Agriculture and Natural Resources of Darab, Shiraz University
سیما سازگاری - ۲. Institute of Biotechnology, Shiraz University, Shiraz, Iran

Abstract:

طی دهه های اخیر تلاش های متعددی به منظور تشریح مولکولی مکانیسم های اساسی رسیدن میوه انجام شده است. درک جامع شبکه تنظیمی رسیدگی در تنظیم کیفیت میوه، تغییر زمان رسیدگی و افزایش ماندگاری حائز اهمیت می باشد. در پژوهش حاضر، با توجه به ارزش غذایی و دارویی لیموترش، داده های ریزآرایه مربوط به بافت این میوه در دو مرحله نموی نارس و بلوغ، با هدف شناسایی مسیرها و ژن های مرتبط با رسیدن، توسط نرم افزارهای بیوانفورماتیک از جمله Bioconductor Limma، DAVID ، String و iTAK  مورد بررسی قرار گرفت. نتیجه ها نشان داد تعداد ۴۲۵۵ پروب ست در مرحله نموی رسیده نسبت به نارس افتراق بیان نشان دادند. یکی از مسیرهای غنی شده KEGG توسط این پروب ست ها، مسیر کاروتنوئید بود. با توجه به افزایش بیان ژن های مسیر زیست ساخت کاروتنوئید در مرحله رسیدگی و نقش این مسیر در بیوسنتز آبسیزیک اسید (ABA)، می توان بیان داشت سوخت و ساز و علامت دهی ABA نقش کلیدی در رسیدگی میوه لیموترش دارد. افزون بر این، افزایش بالای رونوشت های ژن های کلیدی درگیر در مسیر زیست ساخت اتیلن در مرحله رسیدگی، می تواند موید نقش اتیلن و مسیر انتقال پیام آن در رسیدگی این میوه باشد. بر اساس نتایح پژوهش حاضر ژن رمزکننده آنزیم  ۱-آمینو سیکلو پروپان کربوکسیلات  اکسیداز ۱ (۱-aminocyclopropane-۱-carboxylate oxidase ۱) دارای بیشترین افزایش بیان (۰۵/۱۳ برابر) در مرحله رسیدگی در مقایسه با میوه نارس لیموترش بود. جستجو برای تعیین عوامل رونویسی با افزایش بیان منجر به شناسایی ۴۱ عامل رونویسی شد. هم چنین واکاوی شبکه مرتبط با ژن های با افزایش بیان، منتج به شناسایی ۱۰ ژن به عنوان نقاط کلیدی شبکه از جمله عامل رونویسی HY۵-like گردید. دست ورزی ژن های معرفی شده می تواند یکی از راهکارهای بهبود متابولیت های ثانویه و تغییر زمان رسیدگی میوه لیموترش باشد که در صورت موفقیت، به تولید ارقامی با زمان رسیدگی مطلوب می انجامد که می توانند در مناطق مختلف مورد کشت قرار گیرند.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is JR_IRSHS-22-4_002. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/1446578/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
زینتی، زهرا و امین، حسین و سازگاری، سیما،1400،شناسایی ژن های کلیدی درگیر در رسیدگی میوه لیموترش با استفاده از واکاوی داده های ریزآرایه،https://civilica.com/doc/1446578

مراجع و منابع این Paper:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این Paper را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود Paper لینک شده اند :

  • ...

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: دانشگاه دولتی
Paper count: 21,731
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support