Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

نقش برنامه ریزی تراکم های ساختمانی درکاهش آسیب های ناشی از زلزله

Year: 1385
COI: INDM02_157
Language: PersianView: 4,020
This Paper With 12 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 12 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

حسن احمدی - استادیار گروه شهرسازی – دانشگاه علم و صنعت ایران
محمدرضا شیخ کاظم - کارشناس شهرسازی

Abstract:

با توجه به آسیب پذیری شهر های ما در برابر زلزله، امروزه یکی از رویکردهای مورد توجه مدیریت بحران در برخورد با این پدیده مخرب، پرداختن به مسئله ایمن سازی شهرها و انجام اقدامات پیشگیرانه به منظور کاهش آسیب های ناشی از زلزله می باشد. در این میان نقش برنامه ریزی و تدوین تراکم های ساختمانی مناسب یکی از رویکرد های پیشگیرانه در زمینه کاهش آسیب های ناشی از زلزله در شهرها می باشد، که توجه به همین امر سبب افزایش ابتکارات در طراحی و برنامه ریزی و یافتن بهترین و کاربردی ترین سیاست ها، در کنار رویکرد بیشتر به این مسئله در تهیه طرح های توسعه شهری با هدف کاهش آسیب های ناشی از زلزله شده است. به دنبال گسترش کالبدی شهرها و مسائل ناشی از آن، پرداختن به پدیده تراکم ساختمانی، به عنوان ابزاری مؤثر در جهت حل مسائل ناشی از رشد و توسعه شهری، مورد توجه برنامه ریزان شهری قرار گرفته است. اما فقدان و یا نادرستی اندیشه های لازم و برنامه ریزی مدون در امر تدوین تراکم های ساختمانی، امروزه شهرهای ما را دستخوش مشکلات و چالش های زیادی نموده است، از جمله این چالش ها می توان به آسیب پذیری بخش های دارای تراکم ساختمانی بالا به هنگام وقوع پدیده های طبیعی مخرب، از جمله زلزله اشاره نمود. متأسفانه در بسیاری از طرح های توسعه شهری کشورمان دیده می شود که مناطقی از شهر که دارای خطر پذیری بالا به هنگام وقوع زلزله می باشند، از تراکم های بالای ساختمانی و جمعیتی برخوردارند، که این مسئله منجر به افزایش آسیب پذیری این مناطق در هنگام وقوع زلزله می گردد. آنچه در این مقاله مورد بررسی قرار می گیرد، ارائه رویکرد و پیش بینی تمهیداتی جهت تنظیم و برنامه ریزی تراکم های ساختمانی در شهرها با هدف کاهش آسیب های ناشی از زلزله می باشد. با توجه به اینکه در بسیاری از شهرهای زلزله خیز ما بخش های متراکم ساختمانی و جمعیتی بر روی مناطق پر خطر زلزله واقع شده اند و در صورت وقوع زلزله از آسیب پذیری بالایی برخوردار خواهند شد، رویکرد های مورد بررسی دراین مقاله به کارگیری تمهیدات شهرسازی به منظور دستیابی به ضوابطی جهت ارائه بهترین تراکم پیشنهادی در مناطق مختلف شهر، با هدف کاهش آسیب های ناشی از زلزله می باشد. به منظور نیل به این هدف، ابتدا ضمن بررسی شرایط و مشخص نمودن فاکتورهای تعیین کننده میزان تراکم ساختمانی در شهرها، سعی بر این است که علاوه بر تطبیق این فاکتورها با شرایط لرزه خیزی شهر، عامل آسیب پذیری بافت های متراکم ساختمانی در برابر زلزله به عنوان متغیری جدید و تأثیر گذار در روش های تعیین میزان تراکم های ساختمانی مورد توجه و استفاده قرار گیرد. با این روش و بوسیله تنظیم و تعادل بخشی به تراکم های ساختمانی در نواحی مختلف شهر، با توجه به میزان آسیب پذیری آنها در برابر زلزله، هر ناحیه شهری بسته به شرایط ویژه خود از تراکم ساختمانی مناسبی برخوردار خواهد شد و بدین ترتیب انتظار می رود با انجام این تمهیدات پیشگیرانه، بافت های شهری هر چه بیشتر از آسیب های ناشی از زلزله مصون بمانند.

Keywords:

کاهش آسیب پذیری- تراکم ساختمانی- زلزله - برنامه ریزی شهری

Paper COI Code

This Paper COI Code is INDM02_157. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/15706/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
احمدی، حسن و شیخ کاظم، محمدرضا،1385،نقش برنامه ریزی تراکم های ساختمانی درکاهش آسیب های ناشی از زلزله،02nd International Conference on Integrated Natural Disaster Management،Tehran،https://civilica.com/doc/15706

مراجع و منابع این Paper:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این Paper را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود Paper لینک شده اند :

 • _ احمدی، حسن (1372)، " بررسی معیارهای ارزیابی طرح های ...
 • نقش برنامه ریزی تراکم های ساختمانی در کاهش آسیب های ...
 • _ احمدی، حسن (1374)، " نقش آموزش در تقلیل اثرات ...
 • _ احمدی، حسین (1376)، " نقش شهرسازی در کاهش آسیب ...
 • _ بحرینی و همکاران (1375)، " سید حسین - برنامه ...
 • _ بحرینی، سید حسن (1377)، " فرآیند طراحی شهری"، انتشارات ...
 • _ تن برگ، دیودونیه (1373)، " مدیریت بحران"، ترجمه علی ...
 • _ جعفری، بهروز(1384)، " نقش فرم شهری در تحلیل خطر ...
 • _ جی میدر، جرج (1969)، " کاربرد منطقه بندی زلزله ...
 • _ حمیدی، ملیحه (1371)، "ارزیابی قطعه بندی اراضی و بافت ...
 • _ حمیدی، ملیحه (1374)، " نقش برنامه ریزی و طراحی ...
 • _ شاه حسینی، محمد علی (1380)، _ جایگاه تراکم ساختمانی ...
 • _ عزیزی، محمد مهدی(1382)، " تراکم در شهرسازی، اصول و ...
 • _ فلاحی، علیرضا (1376)، " اهمیت و توجه به آموزش ...
 • _ معصوم، جلال و همکاران(1382)، " زیر و بم زلزله ...
 • _ موتوسیکو، هاکانو و همکاران(1382)، " زلزله در آلبوم تجربه"، ...
 • _ مهندسین مشاور زاد بوم(1370)، "سکونت گاه های انسانی و ...
 • نقش برنامه ریزی تراکم های ساختمانی در کاهش آسیب های ...
 • نقش برنامه ریزی تراکم های ساختمانی در کاهش آسیب های ...
 • - Hiroyuki Tanaka, Osamu Mauro and Fumio Yamazaki - New ...

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم
این Paper در بخشهای موضوعی زیر دسته بندی شده است:

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

کدام مقالات به این منبع استناد نموده اند

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: دانشگاه دولتی
Paper count: 24,077
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

مقالات پیشنهادی مرتبط

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support