ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

دیاژنز دولومیتهای سازند باروت در مقطع جاده چالوس

Year: 1379
COI: SGSI04_055
Language: PersianView: 1,646
متن کامل این Paper منتشر نشده است و فقط به صورت چکیده یا چکیده مبسوط در پایگاه موجود می باشد.
توضیح: معمولا کلیه مقالاتی که کمتر از ۵ صفحه باشند در پایگاه سیویلیکا اصل Paper (فول تکست) محسوب نمی شوند و فقط کاربران عضو بدون کسر اعتبار می توانند فایل آنها را دریافت نمایند.

Buy and Download

متن کامل (فول تکست) این مقاله منتشر نشده و یا در سایت موجود نیست و امکان خرید آن فراهم نمی باشد.

Authors

سید محمد زمان زاده - گروه زمین شناسی دانشکده علوم، دانشگاه تهران
رسول اخروی - گروه زمین شناسی دانشگاه تربیت معلم تهران

Abstract:

توالی رسوبی سازند باروت در جاده چالوس از دو بخش کربناتی و تخریبی تشکیل شده است. با استفاده از مطالعات دقیق سنگ شناسی، 11 نوع دولومیت مشخص در این سازند تشخیص داده شد. یکی از این انواع که درون بخش تخریبی است و به صورت قالب های بلوری جانشین شده با سیلیس است و بقیه یا به صورت انواع مختلف لوزوجهی های دولومیت و یا به صورت سیمان در سنگ آهک های استروماتولیتی سازند باروت و متعلق به بخش کربناتی است. این دولومیت ها را می توان از نظر محیطی، به 4 گروه رسوبی و دیاژنزی به شرح زیر تقسیم بندی کرد:1- محیط رسوبی و دیاژنتیک پیش از تدفین که انواع مربوط به این محیط انواع 1 و 2 است، 2- محیط دیاژنزی تحت جوی که شامل نوع 3 است، 3- محیط دیاژنزی دفنی کم عمق که شامل انواع 4، 5 و 6 است، 4-محیط دفنی عمیق که انواع 7، 8، 9، 10 و 11 را شامل می شود. فرآیند دولومیتی شدن را می توان در 2 مرحله ی جداگانه قرار داد. مرحله ی اول شامل دولومیت های دیاژنز آغازین است که بیشتر شامل دولومیت های سبخایی( بخصوص نوع 1) می باشد. این نوع، در مراحل بعدی دیاژنز از سیال های بین دانه ای نیز تشکیل شده و یا دچار نوشکلی شده است. پس از مرحله ی اول دولومیتی شدن، سیلیسی شدن رخ داده است که در آن، قالب بلورهای تبخیری با کلسدونی پر شده است. سپس دولومیتی شدن دفنی صورت گرفته که نتیجه ی آن دولومیت های آهندار هستند. در طی تشکیل این دولومیت ها، مرحله ی دوم سیلیسی شدن که زمینه ی سنگ های کربناتی را تحت تأثیر قرار داده، رخ داده است. دولومیت های جوی نیز پس از بالا زدگی سنگ ها حاصل شده اند. زمان تشکیل دولومیت های سازند باروت گستره ی وسیعی دارد به گونه ای که دولومیت های سبخایی در زمان کامبرین زیرین همزمان با رسوبگذاری و دولومیت های زین اسبی (نوع 11 ) به دلیل حضور در شکاف های دایک های ائوسن، پس از ائوسن تشکیل شده اند.

Paper COI Code

This Paper COI Code is SGSI04_055. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/16983/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
زمان زاده، سید محمد و اخروی، رسول،1379،دیاژنز دولومیتهای سازند باروت در مقطع جاده چالوس،4th Symposium of Geological Society of Iran،Tabriz،https://civilica.com/doc/16983

مراجع و منابع این Paper:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این Paper را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود Paper لینک شده اند :

 • زمان‌زاده، م. 1379، بررسی محیط رسوی و دباژنژ سازند باروت ...
 • Lwering, T.G. 1972, Japeroid _ _ Uniled Sاate _ It'< ...
 • _ Mattes, B.W. and Montjoy, E.W. 1980, Burial d olomitization ...
 • _ Montjy, E.W. and Halim - Diharja, KM. 1991, Muliple ...
 • Pierre, C., Ortieb, L., and Person, A 1984, Supratidal evaporitic ...
 • Folk, R.L. and Land, L.S. 1975, Mg/Ca _ salinity, two ...
 • Hardie, L.A. 1987, Perpective, Dolom ivization: Acriticalview of<omeviewe, J.S.P., vol.37., ...
 • McHargue, T.R. and Price, R.C. 1982, Dolomite from cday in ...
 • Research Info Management

  Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

  اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

  Scientometrics

  The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
  Type of center: دانشگاه دولتی
  Paper count: 63,668
  In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

  مقالات پیشنهادی مرتبط

  Share this page

  More information about COI

  COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

  The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

  Support