مطالعه کانه زایی عنصر کروم در توده های افیولیتی نیریز و فاریاب در جنوب ایران

Publish Year: 1379
نوع سند: مقاله کنفرانسی
زبان: Persian
View: 2,597

متن کامل این Paper منتشر نشده است و فقط به صورت چکیده یا چکیده مبسوط در پایگاه موجود می باشد.
توضیح: معمولا کلیه مقالاتی که کمتر از ۵ صفحه باشند در پایگاه سیویلیکا اصل Paper (فول تکست) محسوب نمی شوند و فقط کاربران عضو بدون کسر اعتبار می توانند فایل آنها را دریافت نمایند.

  • Certificate
  • من نویسنده این مقاله هستم

استخراج به نرم افزارهای پژوهشی:

لینک ثابت به این Paper:

شناسه ملی سند علمی:

SGSI04_078

تاریخ نمایه سازی: 29 شهریور 1385

Abstract:

فرآیند کانه زایی عنصر کروم در سیستم ماگمایی افیولیتی، موجب تشکیل توده های بزرگ کرومیتی در منطقه هارزبورژیت های انتقالی توده های افیولیتی مورد مطالعه شده است. تغییرات بافتی، اندازه کانسارها و تغییرات ترکیب شیمیایی پنهان کرومیت، نشانگر تحول سیستم ماگمایی بنا به شرایط محیطی بویژه FO٢ می باشد. این تغییرات در کلیه مقیاس ها از مقیاس میکروسکوپی تا مقیاس چینه شناسی افیولیت در یک ستون افیولیتی منعکس است. تغییر ترکیبب شیمیایی کانی های کرومیت در منطقه تبریز بیشتر از منطقه فاریاب است. عیار کروم در کرومیت ها از مناطق عمیق به سمت موهو افزایش می یابد. این افزایش با افزایش +Fe³ همراه است. مطالعات ایزوتوپی نشانگر این است که کانسارهای غنی از Cr از یک گوشته بیشتر تهی شده به وجود آمده اند و محیط ژئوتکتونیکی افیولیت ها، پشته های اقیانوسی است. فرآیند نامیژاکی مایع در تشکیل کانسارهای کرومیت نقش اساسی را به عهده دارد.

Authors

محمدعلی رجب زاده

استادیار بخش زمین شناسی دانشگاه شیراز

مراجع و منابع این Paper:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این Paper را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود Paper لینک شده اند :
  • Lcblanc M. and Nicilas A. 1992, Lcs chromitites ophioliliqucs. clrum. ...
  • Kclcmen }. B] ct 4!. 1992, FGrimation _ by prevasivec ...
  • _ al. 19?7, Pc!rognesis _ Gphiolitic giant chramite dcposits of ...
  • نمایش کامل مراجع