ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

بررسی برخی فلزات سنگین در پساب تصفیه خانه فاضلاب شهر ایلام وتغییرات آنها در مسیر رودخانه گدارخوش

Year: 1390
COI: GSI30_288
Language: PersianView: 1,247
This Paper With 7 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 7 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

حاجی کریمی - دکترای هیدروژئولوژی، دانشیار دانشکده کشاورزی دانشگاه ایلام
شهریار عباسی - دکترای شیمی، دانشیار دانشکده علوم دانشگاه ایلام
نوری رحمانی - کارشناسی ارشد شیمی، آموزش و پرورش شهرستان ایلام

Abstract:

در دهه های گذشته ورود آلاینده ها با منشاء انسانی مانند فلزات سنگین درون اکوسیستم، به مقدارزیادی افزایش یافته است که این به عنوان یک خطر جدی برای حیات اکوسیستم زمین به شمار م یآید. فلزات سنگین در یک مقیاس وسیع، از منابع طبیعی و انسا ن-ساخت و نیز از طریق پساب هایخانگی و صنعتی وارد محیط زیست به ویژه آب رودخانه ها می شون د. میزان ورود این فلزات به محیطزیست، بسیار فراتر از میزانی است ک ه به وسیله فرایندهای طبیعی برداشت می شون د. رود خانه گدارخوش واقع در استان ایلام از رودخانه های مرزی ایران و عراق است که آب آن از دیرباز برای کشاورزی و منبع آب آشامیدنی دامها استفاده می شد. در سالهای اخیر با ورود فاضلاب شهر ایلام به آن بطور فزاینده ای در معرض آلودگی قرار گرفته است. اخیراً با احداث ایستگاه پمپاژ در نظر است از آبآن جهت آبیاری زمین های دشت وسیع صالح آباد استفاده شود، لذا ما را بر آن داشت که به بررسی میزان و تغییر غلظت عناصر سنگین در طول این رودخانه بپردازیم. ابتدا بافت زمین شناسی و ژئوشی میبستر و صخره های مسیر رودخانه مورد مطالعه قرار گرفت. سپس شش سایت کلیدی در طول مسیر انتخاب و نمونه برداری براساس استاندارد نمونه برداری از پسابهای مؤسسه استاندارد وتحقیقات صنعتی ایران شماره ٧٩۶٠ انجام گردید. ضمناً با استفاده از دستگاههاEC ،GPSمتر وpHمترصحرایی، ارتفاع از سطح دریا، دماTDS و pH آب در هر سایت اندازه گیری ش د. سپس نمونه ها بر اساس استانداردهای موجود به آزمایشگاه منتقل و فلزات روی، کادمیم، سرب و مس با استفاده از روش ولتامتری عریانسازی آندی ، فلزات نیکل و کبالت نیز با روش ولتامتری عریانساز ی جذبی اندازه گیری شدن د. برای اندازه گیری فلزات آهن، منیزیم و کلسیم از روش اسپکتروسکوپی جذب اتمی استفاده شد. آنیونهای بی کربنات و سولفات به ترتیب با روشهای تیتراسیون و کدورت سنجی اندازهگیری شدند. تجزیه و تحلیل داده ها مشخص شد که ژئوشیمی بستر رودخانه که موج ب افزایش چشمگیر غلظت آنیونهای سولفات، بی کربنات وpHآب رودخانه شده نقش خوبی در رسوب دادن کاتیونهای فلزات سنگین روی، نیکل، کبالت و کادمیم داشته است، ولی دو کاتیون مس و سرب یا تغییر چندانی نداشته و یا بی نظمی در غلظت داشتند که احتمالاً از صخره های مسیر رودخانه به آب اضافهشده یا نتیجه ورود به آب از منابع ناشناخته هستند. در کل بر اساس استانداردهای موجود آب رودخانه مشکلی جهت کشاورزی ندارد ولی نباید بعنوان آب آشامیدنی دامهای روستاهای اطراف رودخانه مورد استفاده قرار گیرد.

Keywords:

فلزات سنگین- رودخانه - گدارخوش- پمپاژ- کیفیت - آب

Paper COI Code

This Paper COI Code is GSI30_288. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/182357/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
حاجی کریمی، و عباسی، شهریار و رحمانی، نوری،1390،بررسی برخی فلزات سنگین در پساب تصفیه خانه فاضلاب شهر ایلام وتغییرات آنها در مسیر رودخانه گدارخوش،30th Symposium of Geosciences،Tehran،،،https://civilica.com/doc/182357

مراجع و منابع این Paper:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این Paper را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود Paper لینک شده اند :

 • 1 افیونی، مجید، آلودگی محیط زیست، جلد دوم، اصفهان : ...
 • ماناهان، استانلی، شیمی محیط زیست، ترجمه، جعفر نوری، سعبد فردوسی، ...
 • _ مخاطرات استفاده مد فاصلاب در کشاوری، ششمین کنفرانس اقتصاد ... [Conference Paper]
 • حد مجاز بر FAOاساس (ppb) 100 10 50 200 5000 ...
 • 50 50 200 3000 ناچیز 1000 2000 1000 2000 ...
 • Karamanis, D. Stamoulis, K. Ioannides, K. and Patiris, D. Spatial ...
 • Bott, A. W. Voltammetric Determination of Trace Con centrayions of ...
 • Pasel, C. and Elsner, A. Practical Exercise Instruction "Heavy Metal ...
 • Philipc, Singer, Ed., Trace Metals and Metal-Organic Interaction in Natural ...
 • Research Info Management

  Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

  اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

  Scientometrics

  The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
  Type of center: دانشگاه دولتی
  Paper count: 3,737
  In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

  مقالات پیشنهادی مرتبط

  New Papers

  Share this page

  More information about COI

  COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

  The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

  Support