Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

بررسی و مدیریت کمی و کیفی پسماندهای قابل بازیافت و ارزیابی اقتصادی و محیط زیستی بازیافت آن در شهر شاهین شهر ( استان اصفهان

Year: 1392
COI: WASTEMANAGEMENT02_004
Language: PersianView: 489
متن کامل این Paper منتشر نشده است و فقط به صورت چکیده یا چکیده مبسوط در پایگاه موجود می باشد.
توضیح: معمولا کلیه مقالاتی که کمتر از ۵ صفحه باشند در پایگاه سیویلیکا اصل Paper (فول تکست) محسوب نمی شوند و فقط کاربران عضو بدون کسر اعتبار می توانند فایل آنها را دریافت نمایند.

Buy and Download

متن کامل (فول تکست) این مقاله منتشر نشده و یا در سایت موجود نیست و امکان خرید آن فراهم نمی باشد.

Authors

نگار هاشمی نیا - مسئول آموزش و تحقیقات شرکت مدیریت پسماند شهرداریهای شاهین شهر و میمه
محمدباقر ربیعی - مدیر عامل شرکت مدیریت پسماند شهرداریهای شاهین شهر و میمه
سعید فخری - مدیر خدمات شهری شرکت مدیریت پسماند شهرداریهای شاهین شهر و میمه

Abstract:

زمینه و هدف : رشد چشمگیر تکنولوژی ، تنوع در تولید و بسته بندی محصولات مختلف، تغییر الگوی مصرف و حاکم شدن فرهنگ مصرفی در جامعه، افزایش پسماندهای شهری را به دنبال داشته است . این امر باعث بروز مشکلاتی از قبیل افزایش هزینه های جمع آوری ، افزایش نیاز به مکان های دفن و نیز ایجاد مسائل زیست محیطی گردیده است . یکی از جالبترین گزینه های در مدیریت مواد زائد جامد ، بازیافت مواد زائد جامد است که از طریق صرفه جویی های اقتصادی و فواید محیط زیستی همواره مورد توجه بوده است . هدف از این بررسی تعیین کمیت زباله های قابل بازیافت شهری در شهر شاهین شهر و اهمیت اقتصادی و زیست محیطی آن می باشد تا علاوه بر حل مشکلات محیط زیست و پرداخت هزینه برای انتقال زباله به مکان دفن ، باعث ایجاد درآمد از طریق بازیافت مواد زائد گردد .بدین منظور برای تعیین مقادیر کمی وکیفی پسماندهای تولیدی نمونه برداری انجام شد و نمونه ها مورد توزین قرار گرفتند و اجزای آن مشخص شد هچنین به منظور تعیین برآورد اقتصادی- محیط زیستی و مطالعات تکمیلی از منابع کتابخانه ای و منابع اینترنتی نیز استفاده گردید .نتایج نشان می دهد که سرانه پسماند تولیدی به ازای هر نفر در شهر شاهین شهر 689 گرم در روز می باشد . درصد وزنی مواد فسادپذیر 71.4 % ، کاغذ 7.8% ، پلاستیک 6% ، شیشه 4% ، فلزات 5% بدست آمد . میزان انرژی حاصل از سوختن و سود حاصل از بازیافت زباله به ترتیب ، 771645 گیگا ژول و 34300000ریال می باشد که علاوه بر جنبه اقتصادی ، موجب احیاء جنگلها و کاهش تخریب منابع طبیعی و محیط زیست می شود. با توجه به درصدهای ذکر شده در ترکیب زباله شهر شاهین شهر، توجه به بازیافت این مواد را برای ما روشن می سازد که می توان با آموزش و اطلاع رسانی صحیح تفکیک پسماندها از مبداء تولید به لحاظ اقتصادی و محیط زیستی صرفه جویی نمود.

Keywords:

پسماند - بازیافت -ارزیابی محیط زیستی - ارزیابی اقتصادی - شاهین شهر

Paper COI Code

This Paper COI Code is WASTEMANAGEMENT02_004. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/237800/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
هاشمی نیا، نگار و ربیعی، محمدباقر و فخری، سعید،1392،بررسی و مدیریت کمی و کیفی پسماندهای قابل بازیافت و ارزیابی اقتصادی و محیط زیستی بازیافت آن در شهر شاهین شهر ( استان اصفهان،2nd International Conference & Exibition of Waste Management ,Recycling & Biomass،Tehran،https://civilica.com/doc/237800

مراجع و منابع این Paper:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این Paper را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود Paper لینک شده اند :

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

مقالات پیشنهادی مرتبط

New Papers

New Researchs

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support