ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

برآورد خطای حاصل از محاسبه ضریب سیمان شدگی (m) با استفاده از روابط رایج برای یکی از مخازن جنوب غرب ایران

Year: 1394
COI: NPGC01_017
Language: PersianView: 391
This Paper With 11 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 11 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

مصیب کمری - اهواز، شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب
سیدعلیرضا طباطبایی نژاد - تبریز، دانشگاه صنعتی سهند
شاهین پرچه خواری - اهواز، شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب

Abstract:

تعیین دقیق پارامترهای مخزن، یک مسأله اساسی در مطالعات و مدیریت آن است. یکی از مهم ترین و مؤثرترین اینپارامترها، گروه ضرایب آرچی (a, n, m) است که در محاسبات و تخمین مخازن نقش بسیار مهمی دارند. هر تغییر هرچندجزئی در مقدار این پارامترها، منجر به خطای چشمگیری در محاسبات مذکور می شود. ضریب سیمان شدگی (m) فوق العادهمهم بوده و تحت تأثیر نوع تخلخل، شکل ذرات و منافذ، ضریب پیچاپیچی، نوع ذرات، ناهمگونی و فشردگی و به طورمعمول از 1 تا 5 متغیر است. اما متأسفانه برخلاف اهمیت بالای این ضرائب در مطالعات مخازن، هیچگونه روابط و مقادیرجامعی برای مخازن ایران تاکنون ارائه نشده است و محاسبات اشباع بر اساس روابطی است که بعضاً با خطای بالا همراهاست و اندازه گیری آزمایشگاهی این پارامترها نیز به صورت پراکنده و فقط برای تعداد محدودی انجام گرفته است. هدف ازاین مطالعه، برآورد خطای حاصل از نتایج بعضی از این روابط رایج است. ضمن مقایسه نتایج روش های مختلف برای محاسبهm با مقادیر آزمایشگاهی، ضرائب همبستگی بسیار پایین (برای روش های شل، بورای و راگلند (نوع 1 و 2) به ترتیب برابر 0/306، 0/3025، 0/2819 و 0/2831) به دست آمد که مؤید خطای زیاد استفاده از این روابط در محاسبات مربوط به مخازن ایران است. لذا جمع آوری کافی داده های آزمایشگاهی و ارائه مدل های جامعی برای مخازن ایران به صورت موردیجهت بهبود محاسبات مخزن، کاملاً ضروری و اجتناب ناپذیر است.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is NPGC01_017. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/384555/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
کمری، مصیب و طباطبایی نژاد، سیدعلیرضا و پرچه خواری، شاهین،1394،برآورد خطای حاصل از محاسبه ضریب سیمان شدگی (m) با استفاده از روابط رایج برای یکی از مخازن جنوب غرب ایران،The First National Conference of Petroleum Goemechanics،Tehran،https://civilica.com/doc/384555

مراجع و منابع این Paper:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این Paper را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود Paper لینک شده اند :

 • Tabibi, M. and M.A. Emadi, (2003); Variable Cementation Factor Determination ...
 • Asquith, G.B., (1985); Handbook of log evaluation techniques for carbonate ...
 • Ragland, D.A., (2002); Trends In Cementation Exponents (m) For Carbonate ...
 • Internatio nal Convention Center of RIPI Tehran, May, 1 2-14, ...
 • Research Info Management

  Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

  اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

  مقالات پیشنهادی مرتبط

  New Papers

  Share this page

  More information about COI

  COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

  The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

  Support