ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

تعیین ضرایب آرچی (a,m) برای سنگهای کربناته یکی از میادین نفتی جنوب غربی ایران

Year: 1382
COI: SGSI07_100
Language: PersianView: 1,587
This Paper With 9 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 9 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

مسعود رحیمی - گروه زمین شناسی، دانشکده علوم، دانشگاه تهران
محمدرضا رضایی - گروه زمین شناسی، دانشکده علوم، دانشگاه تهران
جمشید رودساز - پژوهشگاه صنعت نفت
رضوان بهین - پژوهشگاه صنعت نفت

Abstract:

محاسبه دقیق آب اشباع شدگی مخازن هیدروکربوری جهت محاسبه حجم هیدروکربور از اهمیت بسیار برخوردار است. بکارگیری معادلات مختلف در محاسبه آب اشباع شدگی نیاز به تعیین دقیق فاکتور سیمان شدگی (m) فاکتور پیچاپیچی منافذ و همچنین فشار سازند می باشد. در این مطالعه با انجام آزمایش با استفاده از دستگاه اندازه گیری مقاومت الکرتیکی سازند Formation Resisivity Factor در شرایط مخزن بر روی تعدادی از نمونه های کربناته یکی از مخازن مهم ایران، پارامترهای a,m مورد اندازه گیری و ارزیابی قرار گرفت. این مطالعه نشان می دهد که مقدار فاکتور سیمان شدگی بسته به بافت سنگ و نوع تخلخل متغیر می باشد. چنانکه در این مطالعه مقدار m، زمانی که a به صورت جبری برابر 1 قرار دارده می شود برای بافت وکستون با اخلخل غالب حفره ای بین کریستالی ، حدود 2/1 و برای بافت پکستون با تخلخل غالب حفره ای و بین ذره ای، برابر 1/97 می باشد و بر اساس اطلاعات موجود خط رگرسیون پلات لگاریتم فاکتور سازندی درمقابل لگاریتم تخلخل برای کل نمونه ها، مقدار m متوسط را در حدود 1/78 و مقدار a را حدود 1/63 مشخص می کند. در ضمن اگر مقدار a بصورت جبری برابر 1 قرار داده شود، مقدار متوسط m برای کل نمونه ها در حدود 2/01 خواهد بود. با توجه به این مطالعه می توان بیان کرد که بکارگیری ضرایب مطلق آرچی برای سنگهای کربناته (1=a , 2=m) می تواند منجر به خطای زیادی در محاسبه آب اشباع شدگی گردد. لذا پیشنهاد می گردد که این مقادیر برای کلیه سازندهای مخزنی ایران بدقت مورد بازنگری قرار گیرند.

Paper COI Code

This Paper COI Code is SGSI07_100. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/17309/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
رحیمی، مسعود و رضایی، محمدرضا و رودساز، جمشید و بهین، رضوان،1382،تعیین ضرایب آرچی (a,m) برای سنگهای کربناته یکی از میادین نفتی جنوب غربی ایران،7th Symposium of Geological Society of Iran،Isfahan،https://civilica.com/doc/17309

مراجع و منابع این Paper:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این Paper را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود Paper لینک شده اند :

 • Archie, G.E. (1952), "Classification of Carbonate Reservoir Rocks and Petrophysical ...
 • Perez-Rosales, C (Aug. 1982), "On the Rclationship Between Formation Resistivity ...
 • Wyllie, M.R.J. and Gregory, A.R., (1953), : "Formation Factors of ...
 • Winsauer, 7 .0.(1952). : "Resistivity of Brine Saturated Sands in ...
 • Choquette, P.W., and Pray, L.C., (1970): "Geological Nomenclature amnd Classification ...
 • Focke, J.W., Munn.D.(1 987) :*Cementation Exponents in Middle Eastern Carbonate ...
 • Research Info Management

  Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

  اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

  Scientometrics

  The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
  Type of center: دانشگاه دولتی
  Paper count: 70,065
  In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

  مقالات پیشنهادی مرتبط

  Share this page

  More information about COI

  COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

  The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

  Support