ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

ارزیابی کارایی پرده آب بند در زمین های کارستی با نگرش ویژه به سد سلمان فارسی

Year: 1387
COI: NCHP02_017
Language: PersianView: 1,444
This Paper With 12 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 12 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

محمدعلی فاضلی - کارشناس زمین شناسی مهندسی بخش ژئوتکنیک شرکت مهندسی مشاور مهاب قدس
بهنام نوروزی

Abstract:

احداث سد در مناطق کارستی همواره با پیچیده گیها و مخاطرات فراوان همراه است و عدم قطعیت در مورد آب بندی مناسب سد در زمان طراحی، اجرا و حتی تا هنگ ام آبگیری کامل سد ادامه دارد . یکی از بزرگترین سدهای در حال احداث کشور در ساختگاههای کارستیک، سد سلمان فارسی است . این سد در 180 کیلومتری جنوب شرقی شیراز بر روی رودخانه قره آغاج واقع شده است . سد از نوع بتنی قوسی – وزنی با ارتفاع 125 متر از پی می باشد و حجم مخزن آن در رقوم نرمال 1200 میلیون متر مکعب است . بدنه سد و تمام مسیر پرده آب بند درون آهک های کارستیک سازند آسماری قرار دارد . این سد یکی از پیچیده ترین وضعیت های زمین شناسی و هیدروژئولوژیکی را در میان سد های کشور دارا می باشد . وجود چشمه های متعدد آب سرد، چشمه های آب گرم آرتزین با دمای حدود 42 درجه ، گسلهای متعدد و زون های خرد شده تنهابخشی از این پیچیدگی را نشان می دهد . اما آنچه که سد سلمان فارسی را از دیگر سدها متمایز ساخته و باعث شهرت آن شده وجود کارست های بزرگ و متعدد آن است . به جرات می توان گفت احجام کارست های موجود در این سد یکی از بزرگترین احجام شناخته شده در سطح ساختگاه های کارستیک کشور است . در سطح دنیا نیز کارستهایی با این ابعاد در ساختگاه سد ها کم نظیر است . در فازهای مطالعاتی طرح، علیرغم انجام حفاری های اکتشافی گسترده و بکارگیری روشهای مختلف ژئوتکنیکی هیچ غار بزرگی مشاهده نشد اما در هنگام حفاری گالری های تزریق در هر دو جناح با غارهای بسیار بزرگی برخورد گردید . بزرگترین این غارها در تکیه گاه راست است که غار گلشن نامیده شده است . این غار در واقع شامل مجموعه ای ازحفرات، شفت ها ، کانالهاو تالارهای کارستی مختلف است که حجم کل آنها حدود 150000 متر مکعب برآورد شده است . برخورد با این غار در مسیر پرده آب بند مشکل بزرگی را ایجاد کرد . از یک طرف احجام غار بسیار بزرگ بود و از طرف دیگ بدلیل وجود اشکال مختلف و متنوع کارستی، محدوده غارگلشن بقدری پیچیده بود که به لحاظ فنی احداث موفقیت آمیز پرده آب بند درون غار را با تردید مواجه نموده بود . بمنظور کنترل هر گونه نشت آب پیش بینی نشده، تمهیدات ویژه ای شامل ایجاد شبکه متراکمی از پیزومترها برای ارزیابی رفتار پرده و همچنین آبگیری مرحله ای مخزن در نظر گرفته شد . آبگیری اولیه مخزن در اسفند ماه سال 1385 شروع شد . در این مرحله از آبگیری، مخزن تا ارتفاع 60 متر از پی آبگیری شد . علیرغم وجود برخی نقاط ضعف کوچک در پرده، رفتار کلی پرده آب بند مطلوب ارزیابی شده و مقدار نشت آب تاکنون ناچیز بوده است .

Paper COI Code

This Paper COI Code is NCHP02_017. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/39066/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
فاضلی، محمدعلی و نوروزی، بهنام،1387،ارزیابی کارایی پرده آب بند در زمین های کارستی با نگرش ویژه به سد سلمان فارسی،2nd National Conference on Dam and Hydropower،Tehran،،،https://civilica.com/doc/39066

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

کدام مقالات به این منبع استناد نموده اند

مقالات پیشنهادی مرتبط

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support