ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

بررسی نقش معماری در اجتماع پذیر بودن فضاهای شهری (مطالعه موردی : فرهنگسرای امام خمینی زنجان)

Year: 1395
Publish place:
COI: UMCONF03_141
Language: PersianView: 816
This Paper With 8 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 8 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

زهره ترابی - استادیار,گروه معماری, دانشگاه آزاد اسلامی واحد زنجان .ایران
یلدا نیکخواه بهرامی - دانشجوی کارشناسی ارشد معماری ، دانشگاه آزاد اسلامی واحد زنجان .ایران
الناز امین - کارشناسی ارشد مرمت ابنیه، دانشگاه آزاد اسلامی واحد ابهر.ایران

Abstract:

از نظر جامعه شناسان و فلسفه دانان وجود فضاهای عمومی برای حضور افراد ، امری در خور اهمیت و بسیار ضروری است .خلق یکفضای عمومی موفق که بتواند پذیرای افراد و گروه های مختلف باشد .با میزان حضور انسان در آن متناسب است . در واقع معماری وشهرسازی باید به جای تفرقه و جدایی در پی جذب افراد و همبستگی بین انسانها باشد .اما آنچه امروز در غالب های عمومی شهری باآن مواجه هستیم وجود فضاهای اجتماع گریز است که سبب کاهش روابط و تعاملات اجتماعی افراد در این فضاها می شود .در این تحقیق با توجه به مسا لٰه بیان شده ، از طریق شناسایی مؤلفه های تاثیرگذار بر حضور افراد در فضاهای عمومی ، راه حلهای مناسبی ارائه شده است .در ابتدا بر اساس مطالعه ی کتابخانه ای ، طراحی پرسشنامه و توزیع آن بین 80 افراد حاضر در سالناجتماعات فرهنگسرای امام خمینی زنجان، که به صورت کاملا تصادفی انتخاب شده اند، تکمیل شده است که با توجه به کامل بودنآنها 50 عدد از بین پرسشنامه ها انتخاب شده و توسط نرم افزار تحلیلی Spss با استفاده از آمار توصیفی تحلیل شده است. سپسنقش عوامل در افزایش حضورپذیری فضاها بررسی شده است تا مورد استفاده طراحان قرار گیرد . همچنین اثبات شده است کهعواملی چون فضاهای بازی کودکان ،فضاهای مسقف جهت نشستن در فضای باز ، جداسازی مسیر پیاده و سواره در فضاهای عمومی وعوامل دیگر از این دست می توانند بر حضورپذیری و به دنبال آن بر افزایش تعاملات اجتماعی در فضاهای عمومی تاثیر بگذارد.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is UMCONF03_141. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/520121/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
ترابی، زهره و نیکخواه بهرامی، یلدا و امین، الناز،1395،بررسی نقش معماری در اجتماع پذیر بودن فضاهای شهری (مطالعه موردی : فرهنگسرای امام خمینی زنجان)،سومین کنگره علمی پژوهشی افق های نوین در حوزه مهندسی عمران، معماری، فرهنگ و مدیریت شهری ایران،Tehran،https://civilica.com/doc/520121

مراجع و منابع این Paper:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این Paper را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود Paper لینک شده اند :

 • یزدانی، سمیرا، تیموری، سیاوش، (1392)؛ _ باز مجتمع های مسکونی ...
 • فضاهای عمومی و عوامل مؤثر بر حیات جمعی [Journal Paper]
 • موسوی، سید محسن، (387 1)"بررسی میزان تعامل فضاهای پیاده شهری ...
 • نوذری، شعله، (383 1):"رهنمون های طراحی فضاهای باز مسکونی "، ...
 • بومی سازی و پایداری معماری مجتمع های مسکونی با بهره وری از فضاهای عمومی در جهت افزایش تعاملات اجتماعی [Conference Paper]
 • شکوهی دولت آبادی، محمود، مسعود، محمد، (1386) _ "پیاده راه ...
 • مردمی، کریم، قمری، حسام، (1390) _ " الزامات معماری تا ...
 • صالحی نیا، مجید، معماریان، غلامحسین، (1388) _ " اجتماع پذیری ...
 • شناسایی و ارزیابی مؤلفه های تأثیرگذار بر تعاملات اجتماعی تحکیم و توسعه روابط شهروندی در خیابان های شهری : نمونه مورد مطالعه سنندج [Journal Paper]
 • راست بین، ساجد، جعفری _ یاسر، دارم _ یاسمن _ ... [Journal Paper]
 • فرگاس، جوزف، (1379)، " روانشناسی تعامل اجتماعی _ رفتار میان ...
 • بهروزفر، فریبرز، (1380) ؛ _ مبانی طراحی فضاهای باز نواحی ...
 • Wu, Yali, (2131):" The influence of motivation, social interaction and ...
 • Cristani, M. _ G. Paggetti, A. Vinciarelli, L. Bazzani, A. ...
 • Hajer, M., Reijndorp, A. , (2112): SIn Search of New ...
 • Research Info Management

  Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

  اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

  Scientometrics

  The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
  Type of center: Azad University
  Paper count: 5,102
  In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

  مقالات پیشنهادی مرتبط

  New Papers

  Share this page

  More information about COI

  COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

  The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

  Support