ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

بررسی و تحلیل خطر لرزه خیزی شهر سیرجان

Year: 1387
COI: CAGE04_176
Language: PersianView: 5,013
This Paper With 5 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 5 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

زهرا اصطهباناتی زاده - دانشجوی کارشناسی ارشد زمین شناسی زیست محیطی

Abstract:

با توجه به وقوع زلزله های متعدد ویرانگر، فلات ایران یکی از مناطق فعال از نظر لرزه خیزی به شمار می رود. ایران بخشی از کمربند زلزله خیز آلپ- هیمالیا است. بنابراین مطالعه و بررسی زلزله خیزی مناطق مختلف ایران امری لازم و بدیهی به نظر می رسد. منطقه سیرجان در زون دگرگون شده سنندج- سیرجان قرار گرفته است که فعال ترین و نام آرام ترین رون ساختمانی ایران بشمار می آید. در این مقاله با استفاده از دو روش آماری- احتمالی و تحلیل اقدام به بررسی خطر لرزه خیزی منطقه سیرجان گردید. در روش آماری- احتمالی تعیین زلزله طرح با استفاده از آمار زلزله های سده بیستم که در گستره ای به شعاع 200 کیلومتری ساختگاه مورد مطالعه روی داده اند، نسبت به احتمال وقوع زلزله با بزرگی مشخص در آینده اقدام می شود. هدف از این روش برآورد احتمال وقوع یک زلزله با بزرگی مشخص (بزرگتر از 4 ریشتر) در یک منطقه می باشد. بنابراین با استفاده از فرمول های موجود ملاحظه می کنیم که زمین لرزه هایی با بزرگی Ms=5 ریشتر بیشنر از زمین لرزه های با بزرگی 8، Ms=7 ریشتر می دهند. در روش تحلیلی ابتدا با درنظر گرفتن یک شعاع منطقی در اطراف منطقه مورد مطالعه (اغلب 200 کیلومتر) اقدام به شناسایی گسل های مهم و اصلی می گردد و حداکثر بزرگی زمین لرزه گسل های فعال منطقه مورد مطالعه، بر اساس روابط تجربی موجود که مبتنی بر طول گسل است، محاسبه می شود. سپس با توجه به فاصله گسل مورد نظر از ساختگاه پرئژه و استفاده از روابط میرایی مناسب با توجه به اطلاعات آماری و زمین شناسی موجود از منطقه، بیشینه شتاب حاصل از زلزله خیزی هر گسل در ساختگاه پروژه محاسبه می شود. در نهایت از میان شتاب های حاصل از تمامی گسل های منطقه، شتاب حداکثر انتخاب می گردد. در این مطالعه از عکسهای هوایی و نقشه زمین شناسی به مقیاس 1/1000000 استفاده شده است. پس از شناسایی 107 قطعه گسل، طول آنها و نزدیکترین فاصله هر گسل تا شهر مورد نظر (سیرجان) محاسبه شد. سپس بزرگی زلزله ایجاد شده توسط هر گسل، شدت، شتاب، سرعت، جابجایی افقی و جابجایی قائم ناشی از هر گسل در منطقه از طریق فرمول های تجربی تعیین گردید. بر اساس محاسبان انجام شده بر روس گسل های منطقه ی مورد مطالعه، بیشترین شدت در سایت مربوط به گسل دهشیر- بافت می باشد. علاوه بر گسل دهشیر- افت گسل های رفسنجان، داوران، زاگرس و گسیل بردسیر- سبزواران نیز دارای شدت قابل ملاحظه در سایت می باشند (شدت مرکالی اصلاح شده). بیشترین سرعت توسط قطعه ای از گسل دهشیر- بافت در نزدیگی سیرجان اعمال می گردد بیشینه شتاب بر حسب. (g) مربوط به گسل داوران می باشد. قطعه سوم گسل بردسیر- سبزواران با بیشترین شتاب قائم، جابجایی افقی، سرعت قائم، سرعت افقی و جابجایی قائم خطرناک ترین گسل منطقه می باشد. به طور کلی گسل های دهشیر- بافت، رفسنجان، باغین، بردسیر- سبزواران و گسل های مربوط به چین خوردگی زاگرس در جنوب منطقه بیشترین تاثیر را بر روی شهر سیرجان خواهند داشت، خصوصا تاثیر گسل های دهشیر- بافت و بردسیر- سبزواران قابل ملاحظه می باشد.

Paper COI Code

This Paper COI Code is CAGE04_176. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/58689/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
اصطهباناتی زاده، زهرا،1387،بررسی و تحلیل خطر لرزه خیزی شهر سیرجان،4th Conference of Applied Geology and the Environment،Eslamshahr،https://civilica.com/doc/58689

مراجع و منابع این Paper:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این Paper را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود Paper لینک شده اند :

 • _ برگی، خسرو، 1382، اصول مهندسی زلزله، انتشارات دانشگاه تهران، ...
 • _ پورکرمانی، محسن، آرین، مهران، 1376، سایزموتکتونیک و لرزه زمین ...
 • _ حسن زاده، رضا، 1385، بررسی شرایط و مسائل زمین ...
 • Research Info Management

  Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

  اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

  مقالات پیشنهادی مرتبط

  New Papers

  Share this page

  More information about COI

  COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

  The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

  Support