ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

پهنه بندی استعداد آلودگی آبخوان دشت سیرجان با استفاده از مدل دراستیک در محیط GIS

Year: 1391
COI: SDARIDR01_174
Language: PersianView: 889
This Paper With 10 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 10 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

محمدباقر رهنما - عضو هیات علمی بخش مهندسی آب، دانشگاه شهید باهنر کرمان
نسترن یاوری زاده - کارشناس ارشد سازه های آبی

Abstract:

در این تحقیق با توجه به ویژگی های هیدرولوژیکو هیدروژئولوژیکآبخوان دشت سیرجان، آسیب پذیری این آبخوان در برابر عوامل آلاینده پهنه بندی شده است. به این منظور از مدل دراستیکDRASTIC)و سیستم اطلاعات جغرافیاییGIS) جهت پردازش و تجزیه و تحلیل کیفی آبخوان استفاده شده است. نام مدل دراستیکاز حروف اول پارامترهای مؤثر در ارزیابی آلودگی سفره آب زیرزمینی گرفته شده است. این پارامترها شامل عمق سطح ایستابی، شبکه تغذیه، جنس سفره، نوع خاک، شیب توپوگرافی، منطقه غیراشباع و هدایت هیدرولیکی می باشند، که بصورت هفت لایه در نرم افزارArc map تهیه شدند و با وزن دهی و رتبه بندی و تلفیق هفت لایه فوق، شاخصدراستیکبرای کل منطقه بین 69 تا 133 برآ ورد گردید. در نهایت با طبقه بندی نقشه شاخصدراستیکبه پنج کلاس: بدون ریسک، آسیب پذیری کم، آسیب پذیری متوسط و آسیب پذیری زیاد و بسیار زیاد، نقشه آسیب پذیری آبخوان نسبت به آلودگی تهیه گردید. جهت صحت سنجی نقشه فوق از یون نیترات استفاده شد. با انطباق نقاط غلظت نیترات بر روی نقشه شاخصدراستیک، مشخصگردید که هیچ یکاز نقاطی که دارای نیترات بالا هستند در محدوده با استعداد آلودگی کم قرار نگرفته است که این می تواند دقت و صحت مدل را مورد تأیید قرار دهد. از نظر وسعت هم می توان گفت که حدود 19 درصد از منطقه مورد مطالعه در محدوده آسیب پذیری کم و 81 درصد باقیمانده در محدوده آسیب پذیری متوسط قرار می گیرد. محدوده آسیبپذیری متوسط ، قسمت های وسیعی از شمال شرقی، شرق و جنوب شرقی را در بر می گیرد و می توان گفت این قسمت ها برای جلوگیری از آلودگی آب زیرزمینی منطقه باید مراقبت و کنترل بیشتری شوند.

Keywords:

آسیب پذیری آبخوان , مدل دراستیک , سیستم اطلاعات جغرافیاییGIS) دشت سیرجان

Paper COI Code

This Paper COI Code is SDARIDR01_174. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/177451/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
رهنما، محمدباقر و یاوری زاده، نسترن،1391،پهنه بندی استعداد آلودگی آبخوان دشت سیرجان با استفاده از مدل دراستیک در محیط GIS،The first national conference on sustainable development in arid and semiarid regions،Abarkuh،https://civilica.com/doc/177451

مراجع و منابع این Paper:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این Paper را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود Paper لینک شده اند :

 • میرعباسی نجف آبادی، ر. شبیه سازی و مدیریت بهره برداری ...
 • Vrba, J. and Zoporozec A., 1994. Guidebook _ mapping groundwater ...
 • Tesoriero, A.J., Inkpen, E.L. and Voss, F.D., 1998. Assessing ground-water ...
 • Fred.W, Tim. B and Dana. W. Kolpin.2002. Groundwater vulnerability: interactions ...
 • Aller, L., Bennett, T., Lehr, J.H., Petty, R.J. and Hackett. ...
 • Kreye, R and Wei, M., 1994. A proposed aquifer classification ...
 • Kimura, Y., 1997. Evaluating migration potential of contaminants through unsaturated ...
 • Civita M and De Maio, M., 1995. Mapping groundwater vulnerability ...
 • Research Info Management

  Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

  اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

  Reviews

  5.00
  1 تعداد پژوهشگران نظر دهنده
  5 1
  4 0
  3 0
  2 0
  1 0

  Scientometrics

  The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
  Type of center: دانشگاه دولتی
  Paper count: 17,126
  In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

  مقالات پیشنهادی مرتبط

  New Papers

  Share this page

  More information about COI

  COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

  The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

  Support