Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

تحلیل عوامل اثرگذار بر میزان سود تقسیمی در شرکتهای پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران

Year: 1395
COI: IMSYM03_019
Language: PersianView: 251
This Paper With 8 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 8 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

محمد نوروزی - دانشجوی دوره دکتری حسابداری دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرکرد
اسماء جوهری نیا - دانش آموخته کارشناسی ارشد حسابداری دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات اصفهان

Abstract:

هدف پژوهش حاضر، به طور مشخص بررسی عوامل اثرگذار بر میزان سود تقسیمی و تعیین خطمشیهای تقسیم سود درشرکتهای پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران است. از آنجایی که بررسی خط مشی های تقسیم سود از جایگاهویژهای برخوردار است، زیرا ثبات رویه در این فرآیند و تغییرات از پیش تعیین شده در راستای رضایت سهام داران، از جملهموضوعاتی است که میتواند در موفقیت شرکت در ادامه عملیات خود نقش بسزایی را ایفا کند. لذا عدم تغییرات گسترده دررویه سود تقسیمی موضوعی مهم برای مدیران شرکت و همچنین واکنش بازار به حساب میآید. لذا مدیران شرکت با توجهبه این موضوع، سعی بر ثبات رویه در تقسیم سود خواهند داشت که ممکن است حتی این روند تحت کنترل تصمیم های آنها نیز قرار گیرد. بنابر آنچه بیان شد، خطمشی تصمیمگیری سود تقسیمی سهام میتواند متاثر از عوامل مختلف ی باشد .بنابراین این پژوهش، تاثیر متغیرهای تحت کنترل مدیریت (شامل اهرم مالی، میزان سودآوری، نرخ رشد و اندازه شرکت ) و متغیرهای نظام راهبری (مالکیت نهادی و تغییر در اعضای هییت مدیره) را در روند تغییرات سود تقسیم هر سهم، در یکدوره زمانی 10 ساله بین سالهای 1385 لغایت 1394 ، مورد مطالعه قرار گرفت. به همین منظور اطلاعات و داده های مالی197 شرکت پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران به عنوان نمونه آماری جمع آوری شد، که بر مبنای آن دو فرضیه اصلی تدوین شد که با استفاده از تحلیل رگرسیون چند متغیره طبق روش حداقل مربعات تعمیم یافته، هر یک از فرضیاتپژوهش به صورت جداگانه مورد آزمون قرار گرفت. نتایج به دست آمده نشان میدهد که در بین متغیرها ی در نظر گرفتهشده پژوهش، تغییر مدیرعامل و اندازه شرکت بر میزان پرداخت سود تقسیمی به طور معناداری تاثیرگذار است.

Keywords:

سود پرداختی هر سهم , ویژگیهای عملکردی , حاکمیت شرکتی ,

Paper COI Code

This Paper COI Code is IMSYM03_019. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/598874/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
نوروزی، محمد و جوهری نیا، اسماء،1395،تحلیل عوامل اثرگذار بر میزان سود تقسیمی در شرکتهای پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران،3rd International Symposium on Management Science with a focus on sustainable development،Tehran،https://civilica.com/doc/598874

مراجع و منابع این Paper:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این Paper را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود Paper لینک شده اند :

  • گجراتی، دامودار. (1392. مبانی اقتصاد سنجی کاربردی (جلد دوم). ترجمه ...
  • Consler, J. and Greg, M. L. and Havranek, S. F. ...
  • Al-Najjar, B. (2014). Dividend Behavior and Smoothing New Evidence from ...
  • Ho, H. (2003). Dividend Policies in Australia and Japan. Internationa ...
  • Bali, T.G. and Ozgur, D. and Tehranian, H. (2008). Aggregate ...
  • Barcley, M. J. and C. W. Smith and R.L. Watts ...
  • Weigand, Robert A., and H. Kent Baker (2009). Changing Perspectives ...
  • Distribution Policy, Managerial Finance, Vol.3 _ No.6 pp.479-492. ...

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: Azad University
Paper count: 3,712
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

New Papers

New Researchs

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support