ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

بررسی تاثیر پارامترهای عملیاتی دستگاه حفاری در چاه های نفتی بر نرخ نفوذ مته حفاری با استفاده از شبکه های عصبی مصنوعی و تحلیل آماری رگرسیون خطی چند متغیره

Year: 1395
COI: NPGC02_063
Language: PersianView: 819
This Paper With 12 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 12 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

بیژن افراسیابیان - دانشجوی دکتری مهندسی معدن، دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات
کاوه آهنگری - عضو هیات علمی گروه مهندسی معدن، دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات
یاسر ارجمند - دانشجوی مهندسی نفت، دانشگاه صنعتی امیرکبیر
علی سلمانی سیاح - دانشجوی مهندسی نفت، دانشگاه صنعتی امیرکبیر

Abstract:

در عملیات حفاری چاه های نفت و گاز با پیشبینی شرایط به منظور افزایش راندمان عملیات حفاری و در نتیجه کاهش هزینه ها و ریسک عملیات، میتوان به نتایج مطلوبی دست یافت. یکی از معیارهای راندمان حفاری، میزان نرخ نفوذ مته حفاری میباشد که به صورت نسبت متراژ حفاری بر زمان تعریف میگردد. تخمین این پارامتر هنگام برنامه ریزی جهت حفر یک چاه، میتواند به ارزیابی دقیقتر مدت زمان حفاری و در نتیجه برآورد هزینه آن کمک شایانی نماید. پارامترهای موثر جهت تعیین نرخ نفوذ مته حفاری را میتوان به سه گروه اصلی پارامترهای مربوط به شرایط زمین، پارامترهای مربوط به دستگاه حفاری (پارامترهای عملیاتی) و پارامترهای مرتبط با سیال حفاری تقسیم بندی نمود. در این مطالعه به منظور پیشبینی نرخ نفوذ مته حفاری از دو روش شبکه های عصبی مصنوعی و روش آماری رگرسیون خطی چند متغیره استفاده شده است. در این پژوهش یکی از میدان های نفتی واقع در جنوب کشور به عنوان مطالعه موردی در نظر گرفت شده است. در این پژوهش جهت ایجاد مدل پارامترهای وزن روی مته حفار، گشتاور، سرعت چرخش مته حفاری، جریان گل ورودی به چاه، وزن گل حفاری، درجه حرارت گل حفاری ورودی به چاه، فشار پمپ گل به عنوان پارامترهای ورودی، و میزان نرخ نفوذ مته حفار به عنوان خروجی مورد نظر انتخاب شدند. در ادامه پس از انتخاب مناسب ترین شبکه، آنالیز حساسیت بر روی هر یک از پارامترها صورت گرفت. شاخص هایی نظیر ضریب تعیین، میانگین مربعات خطا جهت مقایسه نتایج حاصل از دو روش مذکور در نظر گرفته شدند. نتایج حاصل از تحلیل ها نشان داد که مدل انتخاب شده از شبکه عصبی مصنوعی با ضریب تعیین تعیین 0/9132 میزان خطای کمتر و ضریب تعیین به مراتب بالاتری نسبت به روش رگرسیون خطی چند متغیره با ضریب تعیین 0/83 دارا بوده و در نتیجه تطابق بیشتری با مقادیر واقعی دارد.

Keywords:

نرخ نفوذ، آنالیز حساسیت، رگرسیون، ضریب تعیین

Paper COI Code

This Paper COI Code is NPGC02_063. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/611531/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
افراسیابیان، بیژن و آهنگری، کاوه و ارجمند، یاسر و سلمانی سیاح، علی،1395،بررسی تاثیر پارامترهای عملیاتی دستگاه حفاری در چاه های نفتی بر نرخ نفوذ مته حفاری با استفاده از شبکه های عصبی مصنوعی و تحلیل آماری رگرسیون خطی چند متغیره،2rd National Conference on petroleum geomechanics ،Tehran،https://civilica.com/doc/611531

مراجع و منابع این Paper:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این Paper را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود Paper لینک شده اند :

 • منهاج، محمد باقر؛ (1391) ؛ مبانی شبکه‌های عصبی؛ انتشارات دانشگاه ...
 • مومنی، منصور؛ فعال قیومی، علی.(1391) _ تحلیل آماری با استفاده ...
 • Galle, E. M., & Woods, H. B. (1960). Hov to ...
 • Cunningham, R. A. (1960, January). Laboratory Studies of the Effect ...
 • Burgess, T. M. (1985, January). Measuring the wear of milled ...
 • Hubert, F. (1993). Practical evaluation of rock-bit wear during drilling. ...
 • Bourgoyne AT, Millheim KK, Chenevert M, Young FS (2003) Applied ...
 • Amar, K., & AlArfai, I. (2012). Rate of Penetration Preliction ...
 • Bilgesu, H. I., Altmis, U, Ameri, S., Mohaghegh, S., & ...
 • National Iranian Oil Company Exploration Directorate Tehran, Jan, 24-26, 20 ...
 • Research Info Management

  Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

  اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

  Scientometrics

  The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
  Type of center: Azad University
  Paper count: 30,722
  In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

  مقالات پیشنهادی مرتبط

  New Papers

  Share this page

  More information about COI

  COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

  The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

  Support