Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

بهینه سازی سامانه تولید در یکی از مخازن نفتی جنوب غربی ایران با نرم افزار Pipesim

Year: 1396
COI: SENACONF06_035
Language: PersianView: 393
This Paper With 19 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 19 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

سلیمان جعفرزاده - دانشگاه آزاد اسلامی، واحد گچساران، گروه مهندسی نفت، گچساران، ایران
سید روح الله تقی زاده - دانشگاه آزاد اسلامی، واحد گچساران، گروه مهندسی نفت، گچساران، ایران

Abstract:

با استمرار تولید از مخازن نفتی، فشار مخزن رو به کاهش می گذارد، این کاهش فشار براساس نوع نیروی رانش مخزن می تواند سریع یا کند باشد. نزدیک شدن فشار مخزن به فشار ترک مخزن میزان دبی تولیدی از چاه را کاهش داده و در هنگام برداشت شرایطی را بوجود می آورد که پس از مدتی برداشت، نیروی رانش و وزن ناشی از ستون سیال درون چاه با هم برابر شده و نفت در راتفاعی از چاه ساکن باقی م یماند و انرژی موجود در مخزن به اندازه ای نمی باشد که بتواند نیروی لازم جهت بالا آوردن سیال مخزن به دهانه چاه را فراهم سازد، لذا استفاده از روش های مصنوعی تقویت انرژی و فرازآوری مصنوعی جهت افزایش میزان تولید از مخزن در برداشت های ثانویه و ثالثیه همواره مورد توجه مهندسین نفت می باشد. در این تحقیق ضمن شبیه سازی تعدادی از چاه های جنوب غرب ایران تلاش شده است تا با بررسی این روش ها، بهینه ترین حالت برای این چاه ها طراحی شود. به طور کلی با استفاده از نتایج شبیه سازی و با توجه به دبی چاه ها در این میدان (500 تا 2000 بشکه در روز)، وضعیت تولید آب (بعضا تولید آب تا 50 درصد )، فشار موجود مخزن، و همچنین مقدار گاز در دسترس برای تزریق، می توان نتیجه گرفت که بهینه ترین نحوه تکمیل در این میدان تولید از مسیر لوله مغزی و تزریق گاز از فضای حلقوی می باشد. همچنین مناسب ترین لوله مغزی برای این چاه ها از نظر عملیاتی و اقتصادی و با توجه به شرایط موجود، لوله مغزی با قطر 41/2 و طول 1600 متر می باشد.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is SENACONF06_035. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/703157/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
جعفرزاده، سلیمان و تقی زاده، سید روح الله،1396،بهینه سازی سامانه تولید در یکی از مخازن نفتی جنوب غربی ایران با نرم افزار Pipesim،The 6th National Congress of the New Technologies in Sustainable Development of Iran،Tehran،https://civilica.com/doc/703157

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: Azad University
Paper count: 1,279
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

مقالات پیشنهادی مرتبط

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support