ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

شرحی بر سفال آبی و سفید عصر صفویه

Year: 1395
Publish place:
COI: BASTANSHENASI01_080
Language: PersianView: 292
This Paper With 8 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 8 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

صادق ولی نژند بنابی - کارشناس ارشد باستان شناسی دانشگاه آزاد اسلامی واحد ابهر،بناب
منوچهر اسکندرزاده - دانشجوی دکترای باستانشناسی، دانشگاه آتاتورک ترکیه، میاندوآب

Abstract:

هنر سفالگری در ایران از قدمت زیادی برخوردار است و توانسته بخشی از تاریخ این سرزمین را آشکار کند که خود بیان کننده روابط،فرهنگ و تمدن جامعه در زمان خود بوده است. این هنر اگرچه در دوران پیش از اسلام از جایگاه ویژهای برخوردار بوده، در دوره اسلامی هم بویژه، با ظهور سلسه صفوی تحولی چشم گیری در تمامی عرصه های هنری و صنعتی،از جمله سفالگریدر این دوره پدید آمده است. از جمله شاخص ترین سفالینه های عصر صفوی، سفال آبی و سفید میباشد که جایگاه مخصوصی درتاریخ سفالگری ایران دارد.شاه عباس بزرگ با آوردن هنرمندان چینی به ایران و آموزش سفالگران ایرانی در ساخت سفال آبی و سفید ایرانی، اقدام به دایر نمودن کارگاه های صنعتی سفالگری شاهی در شهرهای بزرگ همچون مشهد و کرمان به تولید انبوه این سفال بی نظیر اقدام کرد.پژوهش حاضر با تشریح مختصری از سفال آبی و سفید عصرصفوی و نقش مایه های بکار رفته بر روی این سفال پرداخته است.مهمترین ویژگی سفال آبی و سفیدظرافت و نازکی آنها با نقوش گیاهی،حیوانی و انسانی با تزیین عنصر کبالت به جنس خاک کایولن دار و اکثرا در فرم بشقاب ها،دیس ها و کاسه ها ساخته می شدند.نتایج تحقیق حاکی از آن است که تولید این نوع سفال علاوه برچین در دوره مینگ،همزمان در ایران نیز تولید میشده، سفالینه های تولید شده ایرانی نوعی کار تقلیدی و تلفیقی از هنر چین و ایران است، که توانسته بود بازارهای جهانی آن زمان را به خود اختصاص دهد.

Keywords:

سفالگری،آبی و سفید،ایران، عصرصفوی

Paper COI Code

This Paper COI Code is BASTANSHENASI01_080. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/731630/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
ولی نژند بنابی، صادق و اسکندرزاده، منوچهر،1395،شرحی بر سفال آبی و سفید عصر صفویه،همایش ملی باستان شناسی و هنر سفال و سفالگری،Meyaneh،،،https://civilica.com/doc/731630

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: Azad University
Paper count: 1,772
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

مقالات پیشنهادی مرتبط

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support