ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

یادداشت فنی خانه (از آغاز پهلوی اول تا دهه چهل شمسی)

Year: 1395
COI: JR_JIAS-1-10_011
Language: PersianView: 222
This Paper With 14 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 14 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

سیدمحمد بهشتی - رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری

Abstract:

خانه را می توان همچون نبض معماری و شهرسازی و بالاتر از آن، نبض حیات شهری دانست. حال خوش یکجامعه در بدو امر خود را در کیفیت خانه های عموم مردم نشان می دهد و به عکس ناخوش احوالی مدنی نیز دروهله نخست در خانه ها ظهور پیدا می کند. چراکه خانه اولین جایی است که باید پاسخگوی تقاضای ما برای زندگیباکیفیت و پرمعنی باشد. دیرزمانی است که تنها راه بیان تصور ذهنی ما از خانه خوب ، تعدادی عدد و رقم و کمیتو عملکرد شده است. چیزهایی که اگر متوجه باشیم باید از به زبان آوردنش شرمگین شویم! شاید اگر بدانیم چهسیری طی شد که باعث شد ما به این اندازه از خوب بودن رضایت دهیم، بتوانیم تغییری در این تقدیر پدید آوریم. مدت هاست مسبب اصلی این وضعیت را مدرنیسم می دانیم، درحالی که پس از آشنایی ما با تفکر مدرن، عمده تغییریکه در تقاضای ما پدید آمد، پررنگ تر شدن مطالبه آسایش بود و این چیزی نبود که با معنای اصلی خانه منافاتیداشته باشد؛ درنتیجه تا نیم قرن پیش هنوز می شد سراغ از خانه های خوب گرفت. از آن پس چیزی که دیدیم تهیشدن خانه از هر گونه کیفیت بود و نه حتی تنزل کیفی خانه ها. این سقوط چیزی بود که نخست در ذهن ما رویداد و سپس در خانه ها آشکار شد. نیم قرنی است که ما تقاضای کیفیت نداریم؛ تصور ما از کیفیت کاملا مخدوشاست و این منجر به کمی شدن همه سنجه های ما شده است.مسبب این سقوط بحرانی است که از اواخر دهه سی شمسی گرفتارش شده ایم؛ بحران مدنی. اصلاحات ارضی ودر پی آن هم خوردن جامعه شهری و روستایی بحرانی پدید آورد که نتیجه اش از بین رفتن مناسبات شهری و روستایی بود. بحران سبب شد که کیفیت آخرین چیزی باشد که به آن می اندیشیم. در این جریان، معنای آشنایشهر و محله و میدان و کوی و همسایگی و... لطمه دید و به طبع خانه هم از این ضربه مهلک جان سالم به در نبرد.

Keywords:

خانه،خانه ایرانی،معماری

Paper COI Code

This Paper COI Code is JR_JIAS-1-10_011. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/764169/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
بهشتی، سیدمحمد،1395،یادداشت فنی خانه (از آغاز پهلوی اول تا دهه چهل شمسی)،https://civilica.com/doc/764169

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Reviews

4.00
1 تعداد پژوهشگران نظر دهنده
5 0
4 1
3 0
2 0
1 0

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: پژوهشگاه دولتی
Paper count: 322
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support