ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

تحلیل علل پایابی کانون های اسکان غیررسمی در پیرامون کلانشهر شیراز

تحلیل علل پایابی کانون های اسکان غیررسمی در پیرامون کلانشهر شیراز
Year: 1398
COI: JR_JPUSD-1-1_005
Language: PersianView: 308
This Paper With 14 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 14 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

صدیقه کرمی نسب - دانشجوی دکتری جغرافیا و برنامه ریزی روستایی دانشگاه خوارزمی، تهران، ایران
حسین رضا شهبازی - کارشناس ارشد جغرافیا و برنامه ریزی روستایی، دانشگاه پیام نور
محمدرضا سلیمی سبحان - استادیار و عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم انتظامی و مطالعات اجتماعی ناجا، تهران، ایران

Abstract:

در کشور ایران جریان سریع شهرنشینی، طی چند دهه ی اخیر اسکان غیررسمی را به دنبال داشته است. این پدیده در حال رشد، مشکلات اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی، کالبدی و زیست محیطی فراوانی را در اغلب شهرها به ویژه نواحی پیرامون کلان شهرهای تهران، مشهد، شیراز پدیدار ساخته و به شدت رشد و گسترش یافته است؛ به گونه ای که در حال حاضر بیش از 4/1 جمعیت شهری کشور در سکونتگاه های غیررسمی ساکن هستند، و می توان گفت که پهنه های اسکان غیررسمی در کلان شهرها فراتر از حریم شهر بوده و در نواحی روستایی پیرامونی کلان شهرها نیز کشیده شده است. هدف از این پژوهش تحلیلی بر اسکان غیررسمی در روستای کیان آباد از دهستان قره باغ از توابع بخش مرکزی شهرستان شیراز بوده است. این پژوهش، بر مبنای هدف از نوع کاربردی و ازنظر ماهیت و روش، توصیفی – تحلیلی است. برای گردآوری اطلاعات، از تلفیق روش های اسنادی و میدانی استفاده شده و بر اساس آن با توجه به حجم جامعه آماری روستای کیان آباد (1389 خانوار) و برای تعیین حجم نمونه با استفاده از فرمول کوکران تعداد 300 نفر(سرپرست خانوار ) از روستاییان مورد پرسشگری قرار گرفت. پس از تکمیل شدن پرسشنامه ها با استفاده از نرم افزار   spssو کدگذاری پرسشنامه اطلاعات آماری استخراج گردید و مورد تجزیه وتحلیل قرار گرفتند. یافته ها نشان می دهد که مهم ترین عامل شکل گیری سکونتگاه های غیررسمی در روستای کیان آباد شیراز، عامل مهاجرت(پایین بودن درامد و تامین مسکن ارزان) است. ازآنجاکه با توجه به نظریات و دیدگاه هایی که مطرح شده بود با توجه به ساکن شدن مهاجران در این روستا یعنی سرزمین مقصد نیز نیازمند برنامه ریزی بهینه و مناسب است. برای حل آن در سرزمین مقصد نیز راهکارهای متعددی ارائه شده است که مواردی مانند ایجاد و گسترش امکانات زیربنایی و خدمات عمومی، مدیریت مناسب زمین و مسکن، امنیت تصرف، گسترش چتر حمایتی، سامان دهی بخش غیررسمی و... را دربرمی گیرد.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is JR_JPUSD-1-1_005. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/938206/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
کرمی نسب، صدیقه و شهبازی، حسین رضا و سلیمی سبحان، محمدرضا،1398،تحلیل علل پایابی کانون های اسکان غیررسمی در پیرامون کلانشهر شیراز،https://civilica.com/doc/938206

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: دانشگاه دولتی
Paper count: 14,150
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support