ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

ارزیابی برخی از کنارهای ایران بر اساس ویژگی های رویشی درخت و میوه

Year: 1398
COI: BAGHBANI11_620
Language: PersianView: 174
This Paper With 5 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 5 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

عبدالکریم زارعی - گروه بیوتکنولوژی تولید و ژنتیک گیاهی ، دانشکده کشاورزی، دانشگاه جهرم، جهرم
اسما رضائی - گروه بیوتکنولوژی تولید و ژنتیک گیاهی، دانشکده کشاورزی، دانشگاه جهرم، جهرم

Abstract:

کنار (Ziziphus spp ) بعنوان یک گیاه گرمسیری و نیمه گرمسیری میباشد که پراکنش وسیعی در نیمکره شمالی داشته و بصورت خودرو در مناطق زیادی از کشور ایران وجود دارد. با توجه به پراکنش وسیع این گیاه در ایران، اطلاعات اندکی در مورد ویژگی های ژنوتیپهای موجود در ایران وجود دارد. در پژوهش حاضر برخی ویژگیهای مورفولوژیکی مربوط به درخت و میوه تعداد 30 ژنوتیپ کنار از مناطق جنوب فارس مورد ارزیابی قرار گرفت. نتایج حاصل نشان داد تمام صفات مورد ارزیابی اختلاف معنی داری بین نمونه های مختلف دارا بودند. در بین صفات ارزیابی شده طول دمبرگ، وزن گوشت میوه و طول خار به ترتیب بیشترین تغییرات را بین صفات مورد ارزیابی نشان دادند، که بعنوان صفات تاثیر گذار و مهم برای مطالعات و ارزیابیهای آینده در این گیاه پیشنهاد میگردد. همچنین صفات شکل میوه و هسته کمترین تغییرات را به خود اختصاص دادند. گروه بندی ژنوتیپهای ارزیابی شده به روش وارد1 انجام گردید و کل ژنوتیپهای موجود به دو دسته اصلی تقسیم شدند. از بین صفات ارزیابی شده صفات مربوط به میوه از قبیل وزن میوه، وزن گوشت میوه و ابعاد میوه و هسته از صفات بسیار تاثیر گذار در گروهبندی ژنوتیپها بودند. اکثر صفات مربوط به درخت در تشکیل زیر گروه های مختلف نقش داشتند. از جمله صفات تاثیر گذار میتوان به صفات مربوط به خار از جمله وجود، اندازه و شکل آن و همچنین ابعاد برگ اشاره کرد . همچنین برخی از ژنوتیپهای موجود پتانسیل استفاده در برنامه های اصلاحی برای بهبود و عرضه بعنوان ارقام تجاری این گیاه را دارا می باشند. در مجموع بررسی های مورفولوژیکی نشان داد که تنوع بسیار بالایی در اکثر صفات ارزیابی شده گیاه کنار وجود دارد که نشان دهنده وجود ژرم پلاسم غنی از این گونه با ارزش داروئی برای استفاده در برنامه های اصلاحی آتی می باشد.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is BAGHBANI11_620. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/941473/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
زارعی، عبدالکریم و رضائی، اسما،1398،ارزیابی برخی از کنارهای ایران بر اساس ویژگی های رویشی درخت و میوه،11th Congress of Iranian Horticultural Science،Urmia،https://civilica.com/doc/941473

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: دانشگاه دولتی
Paper count: 289
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support