ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

بررسی و ارزیابی رضایتمندی از خدمات اکوتوریسم (روستاهای منطقه حفاظت شده بینالود)

Year: 1398
COI: ICSDA04_0599
Language: PersianView: 144
This Paper With 16 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 16 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

مریم کهنی - دانشجوی کارشناسی ارشد اکوتوریسم موسسه غیرانتفاعی بینالود
حمداله سجاسی قیداری - استادیار جغرافیای دانشگاه فردوسی مشهد
فرید جواهرزاده - عضو هیئت علمی موسسه غیرانتفاعی بینالود

Abstract:

امروزه صنعت گردشگری به عنوان بخش مهم و اصلی در اقتصاد جهانی به شمار می رود و در بین انواع مختلف گردشگری،طبیعت گردی ابزاری مناسب جهت دستیابی به گردشگری پایدار می باشد. با توسعه گردشگری می توان باعث سطح رفاهزندگی اجتماعات بومی شد، اما جذب توریست نیازمند مکانیزم های مختلفی است، یکی از آن ها رضایت گردشگران است.در این راستا در خصوص نقش رضایتمندی گردشگران در توسعه گردشگری باید خاطر نشان نمود که نوع نگرش توریستنیز تابعی از رضایتمندی توریستی است. رضایتمندی توریستی تابعی از تامین نیازهای توریست است که جامعه میزبانپذیرای توریست می باشد. اکوتوریسم به عنوان الگوی گردشگری در طبیعت، بر پایه توانمندی های محیطی بنا نهاده شدهاست. این رویکرد در صورتی که با برنامه ریزی دقیق و امکان سنجی مناطق از لحاظ توان و توجه به تقاضای مردمی ترکیبشود، می تواند راهکاری جهت استفاده بهینه در حین حفاظت از مناطق تحت مدیریت فراهم کند. از جمله ارکان توسعهطبیعت گردی پایدار جلب مشارکت مردم اعم از مردم محلی و گردشگران در مراحل مختلف طراحی، برنامه ریزی و اجرامی باشد. منطقه حفاظت شده بینالود دارای چشم اندازهای طبیعی و تنوع زیستی بالا، و از پتانسیل بالایی برای جذباکوتوریست برخوردار است. داخل محدوده ی منطقه حفاظت شده بینالود 81 روستا وجود دارد که فقط نه روستا دارایجمعیت و بقیه خالی از سکنه و یا جمعیت فصلی را در خود جای داده است. این تحقیق به روش اسنادی و توصیفی تحلیلیو در مورد 193 نمونه اکوتوریسم در منطقه حفاظت شده بینالود انجام شده است. بررسی و ارزیابی رضایت مندی از خدماتاکوتوریسم در منطقه حفاظت شده بینالود در روستاهای مورد مطالعه نشان می دهد میزان رضایت گردشگران از منطقهحفاظت شده و روستاهای موجود در منطقه در حد متوسط به پایین می باشد، که نشان دهنده رضایت پایین گردشگراناز امکانات منطقه و روستاهای موجود می باشد. دلایل نبود رضایت بازدید کنندگان از وضعیت فعلی گزینه های کمبودامکانات، بهداشت محیط، امنیت و ... می باشد که در پرسشنامه لحاظ گردیده بود. نتایج نشان داده که 42.1 درصد ازبهداشت محیط ، 24.7 درصد پاسخگویان کمبود امکانات و امنیت و 8.4 درصد سایر موارد را دلیل نبود رضایت خود ازمنطقه دانسته اند.

Keywords:

اکوتوریسم، منطقه حفاظت شده، رضایت مندی، منطقه حفاظت شده بینالود

Paper COI Code

This Paper COI Code is ICSDA04_0599. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/972507/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
کهنی، مریم و سجاسی قیداری، حمداله و جواهرزاده، فرید،1398،بررسی و ارزیابی رضایتمندی از خدمات اکوتوریسم (روستاهای منطقه حفاظت شده بینالود)، 4th International Congress of Developing Agriculture, Natural Resources, Environment and Tourism of Iran،Tabriz،https://civilica.com/doc/972507

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: موسسه غیرانتفاعی
Paper count: 358
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

مقالات پیشنهادی مرتبط

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support