Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

ارزیابی مدل های تخلیه ی جمعیت ساختمان ها در شرایط اضطراری و مقایسه ی پدیده ی ازدحام در مدل های دینامیک سیالات و عامل محور

فصلنامه شهر ایمن، دوره: 2، شماره: 5
Year: 1398
COI: JR_RECI-2-5_003
Language: PersianView: 213
This Paper With 16 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 16 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

اسماعیل ضرغامی - دکترای معماری
مهدی ریسمانیان - دانشجوی دکترای معماری

Abstract:

برخی از مکان ها مانند فرودگاه ها، ایستگاه های قطار، استادیوم های ورزشی و غیره می توانند به تشکیل تجمعکمک نمایند. وجود چنین مکان هایی دولت ها، مدیران، محققان، طراحان و دیگر متخصصان را به شدت بهتوسعه ی فناوری هایی برای بهبود امنیت و راحتی آن مکان ها و نیز در جهت مدیریت کارآمد در شرایط بحرانیمانند زلزله، آتش سوزی، بمب گذاری و عملیات تروریستی علاقه مند می کند. یکی از این فناوری های نسبتا جدید شبیه سازی های رایانه ای جمعیت است که بر مبنای مدل های مختلفی توسعه یافته اند. بررسیها نشانمی دهند که مدل های تخلیه را می توان به طور موثر برای مطالعه ی استراتژی های جابجایی و مسایل ایمنی مرتبط با ساختمان ها استفاده نمود.آشنایی با مدل های تخلیه باعث می شود مهندسان بتوانند مکان های بهتری طراحی نموده و همچنین بهترین راه برای هدایت مردم هنگام انتخابمسیر تخلیه را پیدا کنند. مناسب بودن مدل های خروج از تخلیه ساختمان ها با انعطاف پذیری آنها در نمایش اجزای خروجی مختلف و فرآیندهایپیچیده رفتاری مورد مطالعه مرتبط است. در پژوهش بنیادی حاضر با استفاده از مطالعه ی اسنادی، شش رویکرد اساسی مدلسازی شامل مدل هایرگرسیون، دینامیک سیالات، قانون محور، نیروی اجتماعی، سلول های خودکار و عامل محور شناسایی گردید و سپس این مدل ها بر اساس میزانتمرکز برسطح رفتارهای فردی و اجتماعی افراد به سه مقیاس کلنگر، میان نگر و خردنگر تقسیم گردید سپس با شبیه سازی کامپیوتری، پدیده یازدحام در سه سطح مذکور و در سه سناریوی مختلف مورد مقایسه قرار گرفت و درنهایت با استفاده از روش تحلیل محتوا، مزایا و معایب اینرویکردها مورد بحث و بررسی قرار گرفت. یافته های تحقیق حاکی از آن است که در برنامه ریزی و مطالعات تخلیهی جمعیت انتخاب مدل مناسببا ویژگی های رفتاری مورد مطالعه از اهمیت فراوانی برخوردار است لذا بر اساس سطح رفتاری و اهداف مورد مطالعه، مدل تخلیه ی مناسبپیشنهاد گردیده است. استفاده از نتایج این پژوهش می تواند برای انتخاب مدل مناسب تخلیه ی جمعیت توسط پژوهشگران، مدیران و برنامه ریزانو طراحان معماری و شهرسازی مفید واقع گردد.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is JR_RECI-2-5_003. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/994402/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
ضرغامی، اسماعیل و ریسمانیان، مهدی،1398،ارزیابی مدل های تخلیه ی جمعیت ساختمان ها در شرایط اضطراری و مقایسه ی پدیده ی ازدحام در مدل های دینامیک سیالات و عامل محور،https://civilica.com/doc/994402

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

New Papers

New Researchs

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support