Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

مناسب سازی فضاهای پنهان شهری (فضاهای درحال انتظار)

همایش ملی مناسب سازی محیط شهری
Year: 1385
COI: NCEUED01_188
Language: PersianView: 3,741
نسخه کامل این Paper ارائه نشده است و در دسترس نمی باشد

Authors

محمد مهذب طلاب - دانشجوی کارشناسی ارشد معماری

Abstract:

فضاهای باز شهری یکی از ملزومات زندگی در شهرها می باشند، که گاهی اوقات بی توجه به معلولان به عنوان بخش عظیمی از جامعه شکل گرفته اند، و زمانی به این مساله توجه می شود که دیگ رایجاد شرایط مورد نیاز آنها ، به سادگی میسر نمی باشد. در اینزمان یکی از بهترین راه ها شاید پرداختن به فضاهای پنهان شهری باشد تا پیش از احیا و بازیابی آنها در مرحله طراحی با رعایت معیارها و ضوابط مورد نیاز امکان استفاده معلولان از آنها فراهم گردد. فضاهایی که در انتظار تعریض خیابان مجاورشان هستند یکی از اینگونه فضاها می باشند، که با مناسب سازی آنها می توان انی مساله را به صورت پتانسیلی در خدمت شهر و شهروندان (اعم از سالم و معلول) دید و نه مشکلی برای خیابان و جداره های آن. متاسفانه تاکنون این فضاهای خرد غالبا به دست فراموشی سپرده شده اند و بدون استفاده رها گردیده اند و در صورتی که توجه جدی به این فضاها و مناسب سازی آنها نگردد، این فرصت نیز از دست خواهد رفت. اگرچه هدف ابتدایی پژوهش همان طور که از عنوان آن بر می آید احیا و مناسب سازی فضاهای در حال انتظار می باشد ، که این مساله در درجه اول نیازمند بررسی و تحقیقی بر روی این فضاها و سپس تعیین راهبردها و راهکارهایی جهت مناسب سازی آنها است، اما هدف غایی پژوهش ایجاد زمینه ای برای حضور بیشتر معلولان در سطح جامعه و برقراری ارتباط بین آنها و دیگر شهروندان از یک سو و ایجاد تعلق خاطر به شهر و فضاهای شهری برای آنها میباشد. این تحقیق تثبیتی سعی دارد ضمن جلب توجه مسئولان و متخصصان به فضاهای در حال انتظار به قابلیت این فضاها به صورت بستری مناسب برای حضور معلولان در بطن جامعه تاکید ورزد. روش مورد استفاده در این پژوهش، نظام چند سطحی طراحی شهری می باشد که شامل حوزه راهبری (شهر مشهد)، حوزه محلی (خیابان آبکوه)، حوزه طراحی (فضای در حال انتظار) است و عمده اطلاعات نیز از روش های میدانی و خصوصا مشاهده و مصاحبه گردآوری شده اند. پس از شناخت بهتر فضاهای در حال انتظار نتایج جالبی از ویژگیهای آنها بدست آمد که از آن جمله می توان به موقعیت مکانی مناسب این فضاها – که عموما در بافت های مرکزی شهرها می باشند، موقتی و غیر دائم بودن آنها و نیز تنوع و پویایی و تغییر نقش و چهره آنها – در ساعات و زمان های مختلف اشاره کرد. برای اینکه امکان استفاده گسترده تر از نتایج پژوهش به وجود آید، ابتدا ویژگی های و نتایج عام مطرح می گردند و سپس گزارشی از مطالعه و بررسی خیابان آبکوه مشهد به عنوان نمو.نه مطالعاتی ارائه می شود.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is NCEUED01_188. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/10355/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
مهذب طلاب، محمد،1385،مناسب سازی فضاهای پنهان شهری (فضاهای درحال انتظار)،1st National Conference on Enabling the Urban Environment for the Disabled،Tehran،https://civilica.com/doc/10355

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

کدام مقالات به این منبع استناد نموده اند


بر اساس سیستم تحلیلی استنادات مقالات، تاکنون برای نگارش 177 Paper استفاده شده است.

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support