Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

هنر کاشی کاری

Year: 1399
COI: UVCONF01_056
Language: PersianView: 398
This Paper With 16 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 16 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

علی عظیمی سغین - عضو هیت علمی دانشگاه پیام نور کرمان
الهام شیردل - دانشجوی کارشناسی رشته مرمت ابنیه تاریخی

Abstract:

هنر کاشی کاری در ایران قدمتی چندین هزار سال دارد. اگر آجر های لعاب دار دوران باستان را نخستین کاشی های ایرانی بدانیم قدمت هنر کاشی کاری درایران به اواخرهزاره چهارم قبل از میلاد می رسد. صنعت کاشی سازی بعد از اسلام نیز در ایران رواج داشت و کم و بیش راه ترقی خود را طی کرد و در دوران صفویه این هنر به اوج ترقی خود رسید به طوری که هنوز هم کاشی کاری هایی که در زمان شاه عباس در اصفهان انجام شده از لحاظ زیبایی و ثبات رنگ بی نظیر است. دیرینه ترین روش که در ابنیه سده پنجم مشهود می افتد مترتب بود بر جفت و جور کردن آجرهای لعابدار ، به شکل های مربع و مستطیل و با تکرنگ فیروزه ای، بر طرحی ساده، سیاه و تدریج ا طیف رنگ ها گسترش یافت تا آبی را نیز دربرگیرد.از این مرحله تحول بعدی به پیدایش معرق کاری کاشی انجامید، که در آن طرح کلی به واحدها یا اجزای کوچک از نگاره و رنگ تجزیه می گردید و هریک از آن واحدها با تیشه کاری از کاشی های لعابدار با تک رنگ های متفاوت تراش خورده و جدا می شد تا بر طرح کلی کاشی در جایگاه معین خود نصب گردد. این نقوش گاهی از نقش های گره کشی و گاهی از نقش هایی مانند گل و بوته های اسلیمی تشکیل می شوند. هنرمندان ایرانی از ترکیب کاشی های با رنگ های مختلف به شیوه موزاییک، نوع کاشی های «معرق» را به وجود آوردند. و خشت های کاشی های ساده و یکرنگ دوره ی قبل از اسلام را به رنگ های متنوع آمیخته و نوع کاشی «هفت رنگ» را ساختند. همچنین ازترکیب کاشی های ساده با تلفیق آجر و گچ، نوع کاشی های «معقلی» را پدید آوردند و به این ترتیب از قرن پنجم هجری به بعد کمتر بنایی را میتوان مشاهده کرد که با یکی از روش های سه گانه فوق و یا کاشی های گوناگون رنگین تزیین نشده باشد.کاشی کاری سبک های متفاوتی دارد. در کاشیکاری معرق قطعه های بریده شده ی کاشی را که با قرار گرفتن در کنار یکدیگر نقوش خاصی از گل و بوته های اسلیمی را به وجود می آورند، برای زینت بخشیدن روی دیوار بنا نصب می کنند. مسجد کبود تبریز، مسجد شیخ صفی ،میدان امام اصفهان و سطح زیرین گنبد آرامگاه حافظ از جمله بناهایی هستند که از زیبایی این هنر بهره جسته اند.در کاشی کاری هفت رنگ کاشی هایی با شکل و ابعاد منتظم بنا بر سلیقه استادکار و ویژگی های محل اجرای اثر به شکل های هندسی آماده می شود. در این سبک از هفت رنگ سیاه، سفید، لاجوردی، فیروزه ای، قرمز، زرد و حنایی استفاده می شد

Keywords:

اجرگلی , اجر جسمی , لعاب کاشی , انواع کاشی(کاشی پیش بر , کاشی نره , کاشی دوال – حمیل_کاشی معرق , کاشی مهری , کاشی ابر و باد). کاشی کاری

Paper COI Code

This Paper COI Code is UVCONF01_056. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/1117825/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
عظیمی سغین، علی و شیردل، الهام،1399،هنر کاشی کاری،The First National Conference on New Technologies in Architecture and Urban Engineering of Iran،Tehran،https://civilica.com/doc/1117825

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Reviews

5.00
1 تعداد پژوهشگران نظر دهنده
5 1
4 0
3 0
2 0
1 0

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: پیام نور
Paper count: 63,607
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

New Papers

New Researchs

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support