Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Report
Title

بررسی فرآیندهای بازیافت گاز همراه میادین نفت و فلر به منظور تولید برق در ایران

بررسی فرآیندهای بازیافت گاز همراه میادین نفت و فلر به منظور تولید برق در ایران
نوع محتوی : گزارشتاریخ انتشار: 1400
DOI: 10.30503/nripress.2020.046
کد COI Report: R-1194343تاریخ درج در سایت: 13 اردیبهشت 1400
View: 1,192Pages: 149
Year: 1400

Free download

جهت دریافت فایل های پیوست این Report بایستی عضو سیویلیکا شوید. چنانچه عضو سیولیکا هستید لطفا ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید تا بتوانید فایل ها را مشاهده و دریافت نمایید.

Authors

Abstract:

جمع آوری و سوزاندن گازهای اضافی در فلر به عنوان یکی از ابزارهای ایمنی و کنترل فشار در فرایندهای نفت، گاز و پتروشیمی شناخته می شود. در اغلب فرایندهای شیمیایی، یکی از ابزارهای ایمنی و کنترل فشار، شبکە رهاسازی گازهاست که در آخرین قسمت این شبکه، برج فلر قرار دارد. در این شبکه، گازهای اضافی پس از جمع آوری از واحدهای مختلف به سمت برج فلر فرستاده می شوند تا سوخته شوند. حجم زیادی از این گازها از ارزش سوختی بالایی برخوردار است و همچنین در برخی موارد می توان از آن ها به عنوان خوراک واحدهای مختلف نیز استفاده کرد. سوزاندن این گازها در فلر علاوه بر ایجاد مشکلات زیست محیطی مثل انتشار گازهای گلخانه ای، انتشار آلاینده های هوا و بوی نامطبوع و آلودگی صوتی، به نوعی هدر دادن منابع اقتصادی نیز به حساب می آید. با توجه به گزارش بانک جهانی در سال های ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۸ ،ایران پس از روسیه و عراق، سومین کشور جهان و دومین کشور در منطقه ازنظر انتشار گازهای آلایندە ناشی از سوزاندن گاز فلر در تاسیسات بهره برداری صنایع نفت و گاز و همچنین صنایع پالایشگاهی و پتروشیمی است.

Keywords:

گروه پژوهشی شیمی و فرآیند

Report COI Code

This Report COI Code is . Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/1194343/

پیش گفتار Report

متن حاضر مربوط به گزارش نهایی پروژۀ بررسی فرایندهای بازیافت گاز همراه میادین نفت و فلر به منظور تولید برق در ایران است که در سه مرحله انجام شده است.
فصل اول: بخش مطالعاتی و جمع آوری اطالعات میادین عبارتند از:
- مطالعه و بررسی مقالات و گزارش های صنعتی موجود دربارۀ روش های بازیابی گاز فلر و تولید برق از آن؛
- جمع آوری اطالعات میدانی از گاز فلر و گاز همراه از شرکت های تابعۀ وزارت نفت شامل گاز همراه در میادین نفتی و همچنین سیستم فلرینگ در پالایشگاه های نفت و گاز و صنایع پتروشیمی؛
- تقسیم بندی اطالعات جمع آوری شده با توجه به نوع گاز فلر (تقسیم بندی ازنظر حجم گاز، ترکیبات موجود، ارزش حرارتی و ...)
فصل دوم: بخش شبیه سازی و محاسبات عبارتند از:
- طراحی و شبیه سازی فرایند بازیافت گاز برای نمونه های انتخابی با توجه به فرایند تولید و ترکیبات موجود در هرکدام از آن ها (شامل فرایندهای نم زدایی، شیرین سازی و فشرده سازی موردنیاز به منظور آماده سازی گاز برای تولید سوخت و برق)؛
- بررسی میزان قابلیت تولید سوخت و برق برای هرکدام از نمونه های انتخابی.
فصل سوم: بخش آنالیز اقتصادی عبارت است از:
- محاسبات اقتصادی و مقایسۀ نتایج گزینه های بازیابی و به کارگیری گاز فلر؛
- اولویت بندی گزینه های مختلف به منظور تولید برق و همچنین مقایسه با سایر روش های بازیابی و به کارگیری گاز فلر.
گزارش حاضر به تحقیق اینجانب و دکتر مونا ایروانی نیا و مهندس محیا نژادفرد تهیه گردیده است. نظارت پروژه برعهدۀ دکتر سعید مقصودی است و از همۀ عزیزان که ما را در تهیۀ این گزارش یاری کردند، تشکر می گردد.


دکتر امیرحسین خلیلی گرکانی
عضو هیئت علمی گروه شیمی و فرایند

فهرست مطالب Report

(برای نمایش کلیک نمایید)

طرحهای پژوهشی و مطالعاتی کشور

Research Info Management

New Papers

New Researchs

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support