ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

مطالعه اثر آسکوربیک اسید بر سمیت کبدی ناشی از دوکسوروبیسین در موش سوری

Year: 1399
COI: JR_JVR-75-3_009
Language: PersianView: 41
This Paper With 7 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 7 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

علی حتم خانی - دانش آموخته دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران، تهران، ایران
داریوش شیرانی - گروه بیماریهای داخلی دامهای کوچک، دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران، تهران، ایران
علی رسولی - گروه علوم زیستی مقایسهای، دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران، تهران، ایران
سعید بکائی - بخش اپیدمیولوژی و بیماری های مشترک گروه بهداشت و کنترل مواد غذایی، دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران، تهران، ایران
امید دزفولیان - گروه پاتوبیولوژی، دانشکده دامپزشکی لرستان، خرم آباد، ایران

Abstract:

زمینه مطالعه: دوکسوروبیسین از پرکاربردترین داروهای شیمیدرمانی ضدسرطان در طب دامهای کوچک است. این دارو میتواند سبب ایجاد سمیت در قلب، کبد، مغز و کلیه شود. هدف: مطالعه حاضر به منظور ارزیابی اثر تجویز آسکوربیک اسید بر سمیت کبدی ناشی از داروی دوکسوروبیسین در موش سوری انجام شد. روشکار: ۲۴ سر موش سوری نژاد Balb/c به صورت تصادفی به چهار گروه تقسیم شدند. گروه اول نرمال سالین، گروه دوم آسکوربیک اسید به میزان ۱۰۰ میلیگرم/کیلوگرم، گروه سوم دوکسوروبیسین به میزان ۸ میلیگرم/کیلوگرم و گروه چهارم آسکوربیک اسید و دوکسوروبیسین را با همان دوزهای گروه دوم و سوم به صورت داخل صفاقی دریافت کردند. سه هفته پس از تجویز دارو، موشها آسانکشی شدند. میزان فعالیت آنزیمهای ALP، ALT، AST و غلظت بیلیروبین تام در سرم اندازهگیری شد. همچنین نمونههای کبد مورد ارزیابی هیستوپاتولوژی قرار گرفتند. نتایج: میزان فعالیت آنزیمهای ALP، ALT، AST، غلظت بیلیروبین تام سرم و شدت آسیب کبدی از لحاظ هیستوپاتولوژی در موشهایی که همراه با دوکسوروبیسین، آسکوربیک اسید دریافت کرده بودند به صورت معنیداری از موشهایی که فقط دوکسوروبیسین دریافت کرده بودند پایینتر بود. نتیجهگیری نهایی: نتایج این مطالعه تجربی حاکی از آن است که تجویز آسکوربیک اسید می تواند در کاهش سمیت کبدی ناشی از داروی دوکسوروبیسین در موش سوری موثر باشد. بنابراین مطالعات بیشتر برای استفاده بالینی از این ترکیب همراه با دوکسوروبیسین در دامهای کوچک پیشنهاد میشود.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is JR_JVR-75-3_009. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/1196520/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
حتم خانی، علی و شیرانی، داریوش و رسولی، علی و بکائی، سعید و دزفولیان، امید،1399،مطالعه اثر آسکوربیک اسید بر سمیت کبدی ناشی از دوکسوروبیسین در موش سوری،https://civilica.com/doc/1196520

مراجع و منابع این Paper:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این Paper را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود Paper لینک شده اند :

 • Akolkar, G., Bagchi, A.K., Ayyappan, P., Jassal, D.S., Singal, P.K. ...
 • Henry, C.J., Higginbotham, M.L. (2009). Cancer Management in Small Animal ...
 • Hozayen, W.G., Abou-Seif, H.S., Nutr, S.A.I.J.C. (2014). (n.d.). Protective effects ...
 • Wu, J., Xue, X., Bin Zhang, Jiang, W., Cao, H., ...
 • Research Info Management

  Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم
  این Paper در بخشهای موضوعی زیر دسته بندی شده است:

  اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

  Scientometrics

  The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
  Type of center: دانشگاه دولتی
  Paper count: 67,801
  In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

  Share this page

  More information about COI

  COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

  The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

  Support