ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

بررسی شرایط رخداد پدیده رگاب (Piping) در سد خاکی (مطالعه موردی سد آغ چای خوی)

Year: 1399
COI: WDWMR03_007
Language: PersianView: 103
This Paper With 24 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 24 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

یداله سلطانی - کارشناسی ارشد رشته مهندسی آب و سازه های هیدرولیکی از دانشگاه آزاد واحد مراغه، آذربایجان شرقی، ایران

Abstract:

در این پایان نامه شرایط رخداد پدیده رگاب (Piping) در سد خاکی (مطالعه موردی سد آغ چای خوی) موردتحقیق و بررسی قرار گرفته وضمن ارائه تعریف مشخص از این پدیده و ارتباط آن با شکست هیدرولیکی، علل و عوامل موثر در ایجاد رگاب در سدهای خاکی مورد بررسی قرار گرفته است. از سوی دیگر روش های کنترل و کاهش نشت از بدنه و پی سدهای خاکی مورد ارزیابی قرار گرفت و با پرداختی کوتاه به خواص خاک های واگرا و نقش آنها در سدهای خاکی به موارد تاریخی وقوع خرابی در سدهای خاکی در اثر این پدیده اشاره شده است و نهایتا محدودیت ها و توصیه های لازم و ضروری جهت طراحی سدها که برای مقابله و پیشگیری با پدیده (piping) ارائه شده است. بر اساس گزارش کمیسیون بین المللی سد های بزرگ (ICOLD) حدود ۳۳ % شکست سد ها در جهان به علت نشت یا پدیده رگاب در بدنه سد می باشد .با توجه به خسارات جانی و مالی، پیش بینی شکاف سد و محاسبه هیدروگراف خروجی جریان ناشی از شکست سد باید مورد توجه قرار گیرد .شکاف یک باز شدگی در بدنه سد می باشد که به دلیل روگذری یا رگاب در سد خاکی ایجاد می شود .وقوع پدیده رگاب ناشی از ایجاد آبراهه هایی در قسمت های نفوذ پذیر سد خاکی است که این آبراهه از پایین دست سد شروع شده و به طرف بالادست گسترش می یابد .زمانی که تراز بالای شکاف به تراز سطح آب می رسد، حجم عظیمی از آب وارد شکاف شده و قسمت فوقانی شکاف ریزش می کند .برای تخمین پارامتر های شکست سد ازمدل انسیس فلوئنت که مبتنی بر اصول هیدرولیک، هیدرولوژی و ژئوتکنیک می باشد، استفاده شده است و نتایج حاصل از این مدل را نشان می دهد.

Keywords:

شکست سد، شکاف، پدیده رگاب، سد آغ چای

Paper COI Code

This Paper COI Code is WDWMR03_007. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/1196877/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
سلطانی، یداله،1399،بررسی شرایط رخداد پدیده رگاب (Piping) در سد خاکی (مطالعه موردی سد آغ چای خوی)،Third National Conference on Development of Water Science Technology, Watershed Management and River Engineering،Tehran،https://civilica.com/doc/1196877

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: Azad University
Paper count: 2,122
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support