ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

جستجوی سروتیپ اینفنتیس سالمونلا آنتریکا در گله های طیور گوشتی استان اردبیل و تعیین الگوی مقاومت دارویی آن

Year: 1400
COI: JR_VTJ-34-2_004
Language: PersianView: 25
This Paper With 8 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 8 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

آیدین عزیزپور - گروه بیماریهای طیور، دانشکده کشاورزی مشگین شهر، دانشگاه محقق اردبیلی، اردبیل، ایران

Abstract:

سالمونلوز یکی از مهم ترین بیماری های زئونوز در دنیا است که توسط سروتیپ های مختلف سالمونلا ایجاد می شود. در طی سال های اخیر، میزان شیوع گروه سرمی C سالمونلا به ویژه سروتیپ اینفنتیس در گله های طیور افزایش یافته است. بنابراین هدف از این تحقیق جستجوی سروتیپ اینفنتیس سالمونلا آنتریکا در گله های طیور گوشتی استان اردبیل و تعیین الگوی مقاومت دارویی آن نسبت به ۳۰ آنتی بیوتیک رایج درمراکز پزشکی و دامپزشکی ایران می باشد. از ۲۳ گله مرغ گوشتی کشتاری به طور تصادفی تعداد پنچ لاشه انتخاب و از کبد، پوست، سکوم و قلب با استفاده از سواب  استریل نمونه برداری صورت گرفت. پس از کشت و جداسازی سالمونلا، پرگنه های آن با روش های بیوشیمیایی و سرولوژی شناسایی شدند. حساسیت و مقاومت آنتی بیوتیکی جدایه ها بر اساس روش استاندارد انتشار از دیسک (Disc diffusion) تعیین گردید. از مجموع ۴۴۵ نمونه مورد بررسی، تعداد ۱۳ جدایه سالمونلا آنتریکا (۹۲/۲ %) متعلق به ۳ گله طیور گوشتی به دست آمد که از ۱۳ جدایه سالمونلا، ۱۱ جدایه (۶۲/۸۴ %) به گروه سرمی C و دو جدایه (۳۸/۱۵ %) به گروه سرمی D تعلق داشتند. در آزمایشات سروتایپینگ صورت گرفته روی ۱۱ جدایه گروه سرمی C، ۱۰ جدایه (۹/۹۰ %) به عنوان سالمونلا اینفنتیس تشخیص داده شدند. آنتی بیوگرام انجام شده بر جدایه های سالمونلا اینفنتیس نشان داد که جدایه ها نسبت به تتراسایکلین، کلر تتراسایکلین، فلومکوئین و نالیدیکسیک اسید مقاومت کامل (۱۰۰ %) و به سفتریاکسون و سفالوزلین حساسیت کامل (۱۰۰ %) داشتند. در بین ۱۰ جدایه سالمونلا اینفنتیس، وقوع مقاومت چند گانه دارویی بسیار شایع بود، بطوری که ۱۰۰ % آنها بطور همزمان حداقل به چهار دارو و حداکثر به ۱۵ دارو مقاوم بودند. نتایج این بررسی حاکی از آلودگی گله های طیور گوشتی استان اردبیل به سروتیپ اینفنتیس سالمونلا و همچنین وجود مقاومت دارویی نسبت به آنتی بیوتیک های رایج در حوزه دامپزشکی است که از نقطه نظر بهداشت عمومی مورد توجه می باشد. 

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is JR_VTJ-34-2_004. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/1249388/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
عزیزپور، آیدین،1400،جستجوی سروتیپ اینفنتیس سالمونلا آنتریکا در گله های طیور گوشتی استان اردبیل و تعیین الگوی مقاومت دارویی آن،https://civilica.com/doc/1249388

مراجع و منابع این Paper:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این Paper را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود Paper لینک شده اند :

 • ۱.Acha, P.N. and B. Szyfree. ۲۰۰۱. Zoonoses and communicable diseases ...
 • ۲.Asgharpour, F., R. Rajabnia, E. Ferdosi Shahandashti, M.A. Marashi, M. ...
 • ۴.Azizpour, A. and C. Ghazaei. ۲۰۱۹. Prevalence of salmonella serotypes ...
 • ۵.Beyene, G., S. Nair, D. Asrat, Y. Mengistu, H. Engers ...
 • ۶.Clinical and Laboratory Standards Institute (CLSI). ۲۰۱۸. Performance Standards for ...
 • ۷.Dahshan, H., T. Chuma, F. Shahada, M. Akiba, H. Fujimoto, ...
 • ۸.Doulatyabi, S., M. Peighambari and R. Morshed. ۲۰۱۷. Survey of ...
 • ۹.Fallah, S.H., F. Asgharpour, Z. Naderian and Z. Moulana. ۲۰۱۳. ...
 • ۱۰.Ghoddusi, A., B. Nayeri Fasaei, V. Karimi, I. Ashrafi Tamai, ...
 • ۱۱.Lee, J.Y., J.A. Kim, H.S. Jeong, J.H. Shin, C.L. Chang, ...
 • ۱۲.Mihaiu, L., A. Lapusan, R. Tanasuica, R. Sobolu, R. Mihaiu, ...
 • ۱۳.Moghadam, A. and S.H. Nazarian. ۲۰۱۸. Molecular Typing Isolates of ...
 • ۱۷.Rahmani, M., S.M. Peighambari, C.A. Svendsen, L.M. Cavaco, Y. Agerso ...
 • ۱۸.Ranjbar R., M, N. Sarshar Sadeghifard and T.A.G. AWT. ۲۰۱۲. ...
 • Research Info Management

  Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم
  این Paper در بخشهای موضوعی زیر دسته بندی شده است:

  اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

  Scientometrics

  The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
  Type of center: دانشگاه دولتی
  Paper count: 12,595
  In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

  Share this page

  More information about COI

  COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

  The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

  Support