ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

نگاهی به ساختمان سازی نرمال در شهر با توجه به دادهها و اطلاعات موجود

Year: 1400
COI: ICACU01_0677
Language: PersianView: 62
This Paper With 5 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 5 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

علی لاهوتی - گروه مهندسی عمران ، واحد همدان ، دانشگاه آزاد اسلامی ، همدان

Abstract:

با توجه به ساختمان سازی هایی که در شهر ها انجام می پذیرد و امکانات موجود در شهرها و کیفیت ساخت آن ها می بایستی نسبت به ایجاد یک ساختمان امر برای ساکنین انها اقدام نمایم. مقاله مورد نظر نگاهی به ساختمان سازی نورمال با توجه به دادهها و امکانات موجود در شهر ها انجام شده است این مقاله به روش مطالعات میدانی و دادههای ثبت شده در شهرها و تجربیات به دست آمده در ساخت آنها و شاخص کالبدی ثبت شده در شهر و همچنین پرسشنامه های جمع آوری شده انجام پذیرفته است لذا بالا بودن کیفیت ساختمان سازی در شهر بقا و استمرار و پایندگی آن تاثیرگذار میباشد که به صورت موردی مطالعات در شهر همدان نیز بررسی شده است.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is ICACU01_0677. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/1252241/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
لاهوتی، علی،1400،نگاهی به ساختمان سازی نرمال در شهر با توجه به دادهها و اطلاعات موجود،National Conference on Architecture, Civil Engineering, Urban Development and Horizons of Islamic Art in the Second Step Statement of the Revolution،Tabriz،https://civilica.com/doc/1252241

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: Azad University
Paper count: 4,636
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support