ارزیابی وضعیت مدیریت مواد زاید ساختمانی: (مطالعه موردی شهر کرمان در سال ۱۳۸۷)

Publish Year: 1393
نوع سند: مقاله ژورنالی
زبان: Persian
View: 165

This Paper With 10 Page And PDF Format Ready To Download

  • Certificate
  • من نویسنده این مقاله هستم

استخراج به نرم افزارهای پژوهشی:

لینک ثابت به این Paper:

شناسه ملی سند علمی:

JR_ESTJ-16-1_012

تاریخ نمایه سازی: 19 مهر 1400

Abstract:

زمینه و هدف:  بخش عمده ای از مواد زاید جامد شهری را زایدات ساختمانی تشکیل می دهد. صنعت ساخت و ساز مقادیر زیادی از منابع طبیعی را مصرف کرده و مقادیر عظیمی از زایدات ساختمانی تولید می کند . بنابراین مدیریت زایدات ساختمانی یک موضوع مهم ، مخصوصا در کشور های در حال توسعه می باشد و این مدیریت نیاز به آگاهی از چگونگی جمع آوری ، بازیافت و دفع ترکیبات زاید ساختمانی دارد . این مطالعه به منظور بررسی میزان تولید ،وضعیت جمع آوری و حمل ، بازیافت و دفع زایدات ساختمانی شهر کرمان در سال ۱۳۸۷ انجام گرفته است. روش بررسی : این تحقیق یک مطالعه توصیفی- مقطعی بود . برای انجام این مطالعه ابتدا موضوعات و مطالب مورد نیاز بر اساس اهداف پژوهش طبقه بندی شدند. مقالات خارجی در مورد زایدات ساختمانی و تجارب کشورهایی که در زمینه مدیریت و بازیابی این گونه از زایدات دارای سوابقی بودند مورد مطالعه قرار گرفت. سپس پرسشنامه جامعی طراحی وتدوین شد. یافته ها و نتایج : در شهر کرمان روزانه ۲۴۰۰ تن زایدات ساختمانی تولید می شود. میزان سرانه تولیدی مواد زاید ساختمانی در این شهر۰۰۵/۰ کیلوگرم در روز است که این میزان طی ۶ سال گذشته افزایش داشته است. از ۲۴۰۰ تن زایدات ساختمانی ۱۲۰ تن آن (۵%) بازیافت شده و ۲۲۸۰تن آن(۹۵%) دفع می شود. عمده زایدات ساختمانی بازیابی شده آهن آلات(۳%) ، خاک (۲%)، آجر(۱%)، چوب(۵/۰%) و آسفالت(۵/۰%) می باشد. روش معمول دفع زایدات ساختمانی در این شهر انبار کردن در محل هایی است که از نظر زیست محیطی ، بهداشتی و تفریحی اشکالی نداشته باشد. برای اجرای یک برنامه موفق بازیابی زایدات ساختمانی داشتن اطلاعات درباره کمیت و کیفیت این گونه زایدات، محل بازیابی و به همان اندازه بازار خرید و فروش مواد زاید ساختمانی اهمیت دارد. ایجاد روشی سیستماتیک برای جمع آوری، حمل، دفع و بازیافت زایدات ساختمانی در سطح شهر کرمان گامی موثر در پیشبرد اهداف توسعه این شهر خواهد بود. نتایج حاصل از این مطالعه  با نتایج بدست آمده در مورد بررسی میزان تولید مواد زاید ساختمانی و مدیرت آن ها در تایلند، بازیابی مواد زاید ساختمانی از طریق فرایندهای مکانیکی در تایوان و بررسی تولید و مدیریت مواد زاید ساخنمانی در یونان همخوانی دارد.

Authors

حسین جعفری منصوریان

کارشناس ارشد گروه مهندسی بهداشت محیط، مرکز تحقیقات ارتقای سلامت، دانشکده بهداشت،دانشگاه علوم پزشکی زاهدان (مسئول مکاتبات)

احمد رجبی زاده

عضو هیات علمی گروه مهندسی بهداشت محیط دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی کرمان

شیدوش دولتشاهی

عضو هیات علمی گروه مهندسی بهداشت محیط دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی کرمان

مراجع و منابع این Paper:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این Paper را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود Paper لینک شده اند :
  • Sufian, M.A., Bala, B.K., ۲۰۰۷.Modeling of urban solid waste management ...
  • Sangho, E., Debra, R. R.,.David C.,Timothy, C., Townsend, G., Ayman, ...
  • Manas, R. R., Sanghita, R., Gopeshwar, M., Senjuti, R., Twisha, ...
  • نمایش کامل مراجع