ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

آداب و رسوم قوم بختیاری در مراسم عروسی

Year: 1399
COI: IRANOLOGY01_057
Language: PersianView: 268
This Paper With 15 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 15 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

عرفانه نعمتیان سامانی - کارشنلسی برنامه ریزی اجتماعی و تعاون دانشگاه پیام نور شهرکرد
مهدی نصر - عضو هیات علمی گروه علوم و سیاسی دانشگاه پیام نور شهرکرد

Abstract:

پژوهش و مستند کردن آداب و رسوم مراسم عروسی اقوام ایرانی کمک به شناخت نقاط قوت و ضعف، حفظمیراث معنوی کشور و آگاهی و هویت بخشی به نسل جوان از میراث گذشتگان است. در این بین بررسی مراسمعروسی در میان قوم بختیاری به عنوان بزرگترین جامعه عشایری ایران از اهمیت بسزایی برخوردار است. ازدواجدر بین عشایر بختیاری بر پایه سنت هایکهن، تحکیم روابط خویشاوندی، ایجاد همبستگی و گسترش تیره و طایفهاست. بختیاری ها معمولا در بین خود ازدواج می کنند و کمتر پیش میآ ید که مرد بختیاری با زن غیر بختیاری یا زن بختیاری با مرد غیر بختیاری ازدواج کند. ازدواج در ایل بختیاری به صورت «ناف برون»، «گا به گا»، «فامیلی»، «هم بری» و «خون بس (خین برون)» انجام می شود و دستمال بازی، چوبازی و... از دیگر رسوم آنها در آیین ازدواج است. هدف اصلی این پژوهش بررسی و شناخت نحوه برگزاری مراسم عروسی و آداب و رسوم مرتبط با آن از زمان از خواستگاری تا دوران عقد و جشن ازدواج در میان قوم بختیاری است. این پژوهش مبتنی بر روش کیفی وبه لحاظ روش شناسی بر توصیف و تحلیل متکی است و از منابع اسنادی و کتابخانه ای استفاده شده است و همچنینپژوهش از طریق مصاحبه و گردآوری اطلاعات شفاهی با مردم مناطق بختیاری نشین چهارمحال و بختیاریهمچون کوهرنگ، فارسان، اردل، منطقه لردگان، کیار، بازفت، دوآب صمصامی، چلگرد، سرتنگ و سرخون و...صورت گرفته است. نتایج پژوهش نشانگر این است؛ که آداب و رسوم ازدواج بختیاری ها از نظر رعایت اصولکلی، مشابهت زیادی با رسوم جاری در کل کشور دارد و آنچه که آن را از مراسم ازدواج سایر ایرانیان متمایزمی سازد، سنت ها، ریزه کاری ها و اجرای برخی از رسوم وابسته به مراسم اصلی از قبیل خواستگاری، حنابندان، عقد،جهیزیه و غیره است که در این مقاله به آنپرداخته شد. امروزه بسیاری از آداب و رسوم برگزاری مراسم عروسی در میان قوم بختیاری به دلیل عامل مهاجرت، تغییر سبک زندگی و روی آوردن به یک جانشینی دچار تغییر شده و زمینه اجرای برخی از آن ها امکانپذیر نیست و کمرنگ شده یا با دشواری هایی همراه است.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is IRANOLOGY01_057. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/1322185/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
نعمتیان سامانی، عرفانه و نصر، مهدی،1399،آداب و رسوم قوم بختیاری در مراسم عروسی،The First National Conference on Iranian Studies of the Provinces "History, Culture and Art of Chaharmahal and Bakhtiari"،Tehran،https://civilica.com/doc/1322185

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: پیام نور
Paper count: 58,234
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support