ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

تحلیل دانش گندمکاران شهرستان نائین پیرامون مدیریت آب زراعی در شرایط خشکسالی

Year: 1390
COI: TKWRM01_057
Language: PersianView: 953
This Paper With 10 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 10 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

محمدرضا یادگاری نائینی - دانش آموخته کارشناسی ارشد مدیریت کشاورزی دانشگاه آزاد اسلامی واحد شوش
سیداحمد خاتون آبادی - عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی اصفهان
احمدرضا عمانی - عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد شوشتر

Abstract:

هدف اصلی این تحقیق بررسی و تحلیل دانش گندمکاران شهرستان نائین پیرامون مدیریت آب زراعی در شرایط خشکسالی می‌باشد. این تحقیق از نوع توصیفی - هم‌بستگی و علی ارتباطی بوده و با استفاده از روش پیمایشی انجام گرفته است. گندمکاران شهرستان نائین با تعداد 1500 نفر جامعه آماری این تحقیق را تشکیل می‌دهند که با استفاده از روش نمونه‌گیری طبقه‌ای 306 گندمکار به صورت کاملا تصادفی انتخاب شدند. روایی پرسشنامه از طریق اساتید، کارشناسان و متخصصان علوم کشاورزی و آب مورد تائید قرار گرفته است. آزمون پیش‌آهنگی نیز برای به دست آوردن پایایی ابزار پژوهش انجام گرفت و ضریب آلفای کرونباخ برای قسمت‌های مختلف پرسشنامه با استفاده از نرم افزار SPSS بین 71/0 تا 89/0 بدست آمد. با توجه به نتایج تحقیق مشخص گردید که میزان دانش گندمکاران شهرستان نائین در خصوص مدیریت آب زراعی در شرایط خشکسالی در حد متوسطی قرار دارد.در این پژوهش مشخص گردید که بین میانگین دانش فنی گندمکاران پیرامون مدیریت آب زراعی از یک‌سو و استفاده از کلاس‌های آموزشی و ترویجی، نوع زراعت، نوع کشت گندم، نوع نظام بهره‌برداری از آب و زمین و نوع نظام زراعی از سوی دیگر اختلاف معنی‌داری وجود دارد. همچنین نتایج حاصل از رگرسیون چندگانه به شیوه گام به گام نشان داد که متغیر‌های میزان تجربه، سطح مشارکت اجتماعی، میزان استفاده از کانال‌های ارتباطی و سطح تحصیلات گندمکاران حدود 51 درصد از تغییرات در میزان دانش فنی گندمکاران پیرامون مدیریت آب زراعی را تبین می‌کنند.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is TKWRM01_057. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/136162/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
یادگاری نائینی، محمدرضا و خاتون آبادی، سیداحمد و عمانی، احمدرضا،1390،تحلیل دانش گندمکاران شهرستان نائین پیرامون مدیریت آب زراعی در شرایط خشکسالی،International Conference on Traditional Knowledge for Water Resources Management،Yazd،https://civilica.com/doc/136162

مراجع و منابع این Paper:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این Paper را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود Paper لینک شده اند :

 • بی‌نام. (1388). گزارش وضعیت بارش و منابع آب استان اصفهان، ...
 • پورزند، الف، (1382)، " بهبود مدیریت مصرف آب اولین گام ...
 • حیدری، ن. (1387). خلاصه گزارش برنامه راهبردی بهبود بهره‌وری آب ...
 • شریعتمدار، م. (1380). پیش‌گفتاری در پیرامون خشکسالی، فصل‌نامه خشکی و ...
 • صدیقی، ح و درویش‌نیا، ع. (1381). بررسی میزان موفقیت شرکت‌های ...
 • صفی‌نژاد، ج. (1384. نظام آبیاری سنتی در نائین. تهران: کمیته ...
 • عمانی، ا. ر و آ. نوری وندی، (1381)، " آب ...
 • کشاورز، ع و صادق‌زاده، ک. (1379). وضعیت موجود، چشم اندازهای ...
 • محمدی، ح. م و شمسی‌پور، ع. الف. (1382). تاثیر خشکسالی‌های ...
 • Kijne, J. W. (2001). Lessons learned from the change from ...
 • Krejcie, R. V and Morgan, D. W. (1970) .Determining Sample ...
 • Research Info Management

  Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم
  این Paper در بخشهای موضوعی زیر دسته بندی شده است:

  اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

  مقالات پیشنهادی مرتبط

  New Papers

  Share this page

  More information about COI

  COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

  The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

  Support